Alfa Romeon italialaiskuljettaja Antonio Giovinazzi kertoo saaneensa kahdelta suunnalta osumaa heti Australian F1-kisan ensimmäisellä kierroksella. Giovinazzi oli 15:s Kimi Räikkösen tuotua tiimille pisteitä kahdeksannella sijallaan.
LUE MYÖS: Kimi Räikkönen paljasti syyn aikaiselle varikkostopille – startista jäi jossiteltavaa
Kaudella 2017 Sauberille pari kisaa ajanut Giovinazzi teki Melbournessa paluun kisakuskiksi, mutta asiat lähtivät menemään pieleen heti alussa. Ensimmäisellä kierroksella kontakti McLarenin Lando Norrisin kanssa teki autolle hallaa.
– Ei mennyt kauhean hyvin. Minulle tuli vaurioita etusiipeeni ensimmäisellä kierroksella. Sen jälkeen kisa oli todella vaikea, Giovinazzi kertoo C Morelle.
– Yritin hallita tilannetta parhaani mukaan, ja kokeilimme etusiiven korjaamista varikkokäynnilläkin. Sen jälkeen kisavauhti oli parempaa, mutta etusiipi oli (yhä) vahingoittunut.
– Täytyy tutkia tämä, mutta auto näyttää hyvältä, kun Kimi on kärkikymmenikössä. Se on tähtäimessä seuraavassakin kisassa, hän kertoo.


