Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Kimi Räikkösen tallikaveri vakoilee suomalaisen jokaista liikettä kuvanauhalta: ”Olen huomannut, mitä hän tekee eri tavalla”

Kimi Räikkönen toimii Antonio Giovinazzille hyvänä mittatikkuna.
Kimi Räikkönen toimii Antonio Giovinazzille hyvänä mittatikkuna.xpbimages.com
Julkaistu 14.08.2019 07:25
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Alfa Romeon italialaiskuski Antonio Giovinazzi kertoo suoraan ottavansa mallia tallikaverinsa Kimi Räikkösen tekemisestä F1-auton ratissa. Hänen mukaansa opin omaksuminen on alkanut jo näkyä radalla.

LUE MYÖS: Kimi Räikkösen tee se itse -meininki ällistyttää Alfa-pomoa – suomalaiskuski ohitti insinöörit päätöksellään: ”Tekee kaiken itse”

25-vuotias Giovinazzi sai F1-kauteen vaikean alun napattuaan ensimmäiset MM-pisteensä vasta yhdeksännessä osakilpailussa. Sitä ennen Räikkönen oli kannatellut Alfa Romeota ottamalla pinnoja heti neljästä avauskisasta.

Ensimmäistä täyttä kauttaan ajava Giovinazzi on käyttänyt vuoden alkupuoliskon opiskelemalla Räikkösen tekemiä asioita.

– Hän on nopea kuljettaja, jolla on paljon kokemusta. Jos kysyn häneltä jotain, saan vastauksen. Olen kasvanut ensimmäisestä kisasta lähtien, ja Kimillä on osuutensa siinä, koska olen seurannut häntä tarkasti, Giovinazzi kertoo Motorsport-Totalin haastattelussa.

Italialainen menee opiskelussaan varsin yksityiskohtaiselle tasolle.

– Ensiksi katson hänen kisojensa on-board-materiaalin. Olen huomannut asioita, jotka hän tekee eri tavalla, ja olen omaksunut noita asioita. Kokemus on avainasemassa, ja sitä kertyy vain kisaamalla.

– Hän on erittäin vahva. Hockenheimin aika-ajoissa hän ajoi absoluuttisen huippuajan toiseen sektoriin. Hän painaa aivan täysillä, mikä on minun kannaltani parempi, koska minulla on vahva tallikaveri, joka on loistava vertailukohta uralleni, ja se on minusta positiivista, Giovinazzi näkee.

”Kimi ei puhu palavereissa tuntia”

18 vuotta sitten F1-sarjassa aloittaneen Räikkösen rinnalla ajaminen on toki myös nuorelle kuskille riski, jos vauhti ei riitä vertailussa.

– Ei se koskaan ole helppoa. Totta kai siinä on positiivisia ja negatiivisia näkökulmia, ja toisaalta voin oppia häneltä paljon, nähdä hänen dataansa ja mitä hän tekee radalla ja sen ulkopuolella, Giovinazzi sanoo.

– Toisaalta hän on maailmanmestari, joka tekee aina tulosta, ei tee virheitä, omaa paljon kokemusta ja todella tietää, mitä tekee.

– Hän ei puhu palavereissa tuntia, vaan menee suoraan asiaan ja se on hyvä myös tiimille. Minäkin menen hänen kanssaan suoraan asiaan, jos on jokin ongelma ratkaistavana.

Giovinazzin pistepotti ei ole Itävallan onnistumisen jälkeen karttunut, kiitos Saksassa Alfa Romeolle tulleen rangaistuksen, mutta ainakin aika-ajovauhti alkaa olla hyvässä jamassa Räikköseen nähden. Kisavauhdin pitämisessä toki riittää tekemistä.

– Minulla oli joitain vaikeuksia, mutta viime kisoissa vauhtini on ollut Kimin tasolla, joten minun täytyy olla tyytyväinen suoritukseeni, hän toteaa.

Lisää aiheesta:

Antonio Giovinazzi on jättänyt Kimi Räikkösen tylysti jalkoihinsa – väläyttää jo ajatusta jatkosopimuksesta: "Toivon todella"Tallikaveri sanoo suoraan: Kimi Räikkönen teki elämästä todella vaikeaa, jakaa myös kiitosta suomalaiselle – "Se oli hänen ansiotaan"Kisainsinööri kertoo työstään Kimi Räikkösen rinnalla: suomalaisen poikkeuksellinen kyky varikkopilttuussa saa kiitosta – "He eivät milloinkaan saavuta hänen tasoaan"Kimi Räikkösen tyly etumatka ei tullut tallikaverille yllätyksenä: ”Olen nähnyt, miten hän tekee töitä”Salailu ei kuulu Kimi Räikkösen ja uuden tiimikaverin välille – ”Voidaan luottaa siihen, mitä toinen tekee”18-vuotias F1-tulokas vetää omat linjansa – ”Felipe ei tee minun töitäni”
F1Alfa RomeoKimi RäikkönenUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"