Sääntö F1-kuskien minimipainosta saatiin lopulta voimaan sen jälkeen, kun kuskeja oli näännytetty vuosien ajan auton suorituskyvyn turvaamiseksi.
F1-säännöissä on määritelty auton alimmaispaino aina ammoisista ajoista lähtien, mutta kaudella 2009 tallit joutuivat uuden eteen kineettistä energiaa kierrättävän KERS-järjestelmän tulon myötä. Vasta kaksi vuotta myöhemmin kunnolla käyttöön tullut järjestelmä vaati moottorin ympäriltä valtavasti tilaa ja samalla se toi akkuineen rutkasti lisää painoa.
LUE MYÖS: Ex-mekaanikko nimeää Kimi Räikkösen yhdeksi turhauttavimmista työkavereista – liika hauskanpito kostautui: "Kimi ei ole tehnyt niin"
Vuonna 2011 alimmaispainoa nostettiin 20 kilolla, mutta edelleen tallit hakivat suorituskykyä pudottamalla painoa autojen sijaan kuljettajista. Kimi Räikkösen kuntovalmentaja Mark Arnall muistaa ajan varsin karuna kuskeja kohtaan.
– KERSin tullessa meillä oli massiivinen ongelma auton painon kanssa. Robert Kubica näytti oikeastaan ihan luurangolta, koska hänen piti pudottaa niin paljon painoa, jottei aiheuta ylipainolla ajan menetystä. Kimillä tilanne oli sama, Arnall kertoo C Moren haastattelussa.
Kyse ei ollut mistään turhanpäiväisestä syystä, sillä jokainen ylimääräinen kilo tarkoitti radalla isoa aikamenetystä.


