Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Kimi Räikkösen kroppa on kohdannut samaa luonnotonta rasitusta jo vuosikymmenet – kuntovalmentaja kertoo, mitä F1-ajamisen ongelmakohta vaatii kuskilta

Kimi Räikkönen Alfa Romeon ratissa Barcelonan F1-testeissä.
Kimi Räikkönen Alfa Romeon ratissa Barcelonan F1-testeissä.Xavier Bonilla/NurPhoto
Julkaistu 06.03.2020 06:07
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Mervi Kallio

mervi.kallio@mtv.fi

Vasen jalka työntää jarrupoljinta täydellä voimalla, mutta oikea saa tehdä kevyempää työtä kaasun kanssa. Kun Kimi Räikkönen on toistanut tätä kierros kierrokselta 20 vuotta, ongelmia alkaa kehittyä.

LUE MYÖS: Pitkäaikainen luottomies kertoo, minkälaista on työskennellä Kimi Räikkösen kanssa – David Coulthardin rutiinit eivät tulisi kuuloonkaan: "Kimi inhoaa sellaista"

Koko Räikkösen uran läpi hänen kuntovalmentajanaan työskennellyt Mark Arnall kertoo suuren osan lajin fysiikkatreenistä pyrkivän kompensoimaan jotain ajamisessa tulevaa rasitusta.

Monesti esiin nousee kuskin niskan kestävyys hurjissa G-voimissa, mutta Arnall kertoo C Moren haastattelussa myös toisesta ongelmakohdasta, joka vaatii tasapainotusta.

– Formula 1 on aika ainutlaatuinen siinä, millaisia haasteita kohtaamme. Esimerkiksi siinä, miten lonkat toimivat, koska autoa ajetaan epäsymmetrisesti. Toinen jalka painaa erittäin kovaa jarrua, kun taas toinen vain kevyesti kaasua. Se aiheuttaa kiertoa lonkkiin ja lantioon, Arnall taustoittaa.

– Kun sitä on tehnyt niin kauan kuin Kimi on tehnyt, sitä täytyy yrittää työstää kehosta pois.

Ajan myötä epäluonnollinen asento alkaa luoda ongelmia. Arnall ottaa vertauksen rakastamansa tenniksen puolelta.

– Se on sama kuin tennispelaajalla, joka pelaa aina samalta puolelta. Hän voi olla todella vahva ”tennispuoleltaan” ja epätasapainossa toiselta puolelta.

– Epätasapaino tarkoittaa loukkaantumisen mahdollisuutta, joten yritämme vain korjata sitä harjoittelulla, Arnall kertoo.

Lisää aiheesta:

Räikkösen kuntovalmentaja kertoo, miten suuri mullistus iski Kimiin ja toiseen F1-kuskiin – "Näytti lähes luurangolta"Räikkösen kuntovalmentaja muistaa F1-kuskien epäeettisen kohtelun: "Robert Kubica näytti luurangolta – Kimillä sama tilanne"F1-kuskien ei enää tarvitse vältellä kuntopyörää – sääntömuutos näkyy jo Valtteri Bottaksen olemuksessaKimi Räikkösen fysiikka yhä F1-vaatimusten tasolla: "Paremmassa kunnossa kuin koskaan"Räikkösen luottomies kehitellyt Kimille valttikortteja kisoihin – "Muilla kuskeilla tuolloin jo kuivuminen alkanut"”Brain gymiä” ja räjähtävää voimaa – harvinainen kurkistus F1-kuskien tarkoin varjeltuun treeniohjelmaan
F1Kimi RäikkönenAlfa RomeoKuntosaliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 10:38
    Toyota

    Toyotalta merkittävä F1-uutinen

  • Eilen18:25
    Cadillac

    Valtteri Bottaksen Cadillac tekee valtavan näyttävän tempauksen – "Tämä on vasta alkua"

  • ti18:43
    Urheilu

    Vahvistus: Max Verstappenin tallikaveri valittu

  • ma17:10
    Kimi Antonelli

    Raju seuraus F1-kiistasta: Nuorelle kuskille satoi tappouhkauksia

  • ma16:24
    Red Bull

    Lehti: Tässä on Max Verstappenin uusi tallikaveri