Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Kimi Räikköseltä varoituksen sanat F1-uudistuksesta: "Muuten tulee pitkä viikonloppu"

FIA Pool Image for Editorial Use
Julkaistu 15.07.2021 22:15
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Kimi Räikkönen kokee pitkän F1-uransa aikana ensimmäistä kertaa sprinttikilpailun, kun F1:n uutuusidea otetaan käyttöön lauantaina Englannin Silverstonessa. Räikkönen ottaa uudistuksen vastaan avoimin mielin.

Suomalaiskuskin tallista kuultiin torstaina uutisia, kun Alfa Romeo ilmoitti jatkavansa pitkään F1-sarjassa monivuotisen sopimuksen myötä.

LISÄÄ: Alfa Romeo jatkaa F1:ssä pitkään – Kimi Räikköseltä tiukka linjaus

– Hyvä juttu tallille, moraalibuusti. Samoin koko Alfa Romeolle. Tuo oli vain ja ainoastaan positiivinen juttu, Räikkönen sanoi Alfa Romeon jatkosta.

Räikkösen katseet ovat tiukasti Silverstonen viikonlopun alussa. Siinä tallit ovat poikkeuksellisen haasteen äärellä.

– Suurin muutos on se, että tunnin jälkeen auton pitäisi olla suhteellisen oikeissa säädöissä. Muuten tulee pitkä viikonloppu, Räikkönen varoittelee.

Tällä Jäämies viittaa siihen, miten perjantain aika-ajon alla ajetaan vain yhdet vapaat harjoitukset. Aika-ajon jälkeen autoihin ei saa tehdä enää isompia muutoksia.

Lauantaina illalla ohjelmassa on 17 kierroksen mittainen sprinttikisa. Sen lopputulokset määrittävät lähtöjärjestyksen sunnuntain pitkään kisaan.

– Vähän erilaista. Kivaa päästä kisaamaan, Räikkönen sanoo yleisesti uutuusideasta.

– Kokeillaan ensin ja katsotaan sitten, että miten homma toimii.

Perjantaina iltapäivällä Räikkönen yrittää muuttaa kurssiaan. Jäämiehen tämän kauden pahin akilleenkantapää on ollut aika-ajo, missä Räikkönen on jäänyt usein joukon häntäpäähän.

– Pitää vain saada ehjä kierros kasaan. Vauhti on kyllä siellä, Räikkönen sanoo rauhallisesti uuden haasteen alla.

Lisää aiheesta:

Kimi Räikkönen lähtee F1-viikonloppuun täysin sokkona – osoitti huiman kokemuksensa kylmänviileällä lausunnolla: "Se on yleensä aika lähellä oikeaa"Kimi Räikköseltä tivattiin, mitä hän tietää viikonlopun uudesta F1-radasta – totuus tuli julki naurahduksen keraOnko 346 F1-startin Kimi Räikkönen jopa vähän innostunut? – "Pitää hommat raikkaana" F1:ssä koetaan jotain mullistavaa – Valtteri Bottas avaa, miten uutuusidea muuttaa viikonloppuaSilverstonessa ollaan uuden edessä – hyötyykö Kimi Räikkönen uudistuksesta? "Kisaformaatti on mielenkiintoinen"Kimi Räikkönen tuloillaan olevasta F1-ennätyksestään: "Ei se kyllä minulle mitään tuo"
F1Kimi RäikkönenAlfa RomeoBritannian GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 13:48
    Portugalin GP

    F1-paluu sinetissä: "Tarjoaa jännitystä ensimmäisestä mutkasta ruutulipulle"

  • Eilen08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"