Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Kimi Räikkönen ohjeistaa Charles Leclercia Ferrarin tavoille: "Älä ota osaa kaikkeen"

Kimi Räikkönen ja Charles Leclerc vaihtoivat päittäin tallipaikkoja kaudella 2019.
Kimi Räikkönen ja Charles Leclerc vaihtoivat päittäin tallipaikkoja kaudella 2019.xpbimages.com
Julkaistu 14.02.2019 18:55

MTV URHEILU

Ferrarilta viime kauden päätteeksi Alfa Romeolle siirtynyt Kimi Räikkönen pohtii hänet legendaarisessa italialaistallissa korvanneen Charles Leclercin lähtökohtia ensi kuussa alkavaan kauteen ja antaa kokeneen kehäketun vinkkejä nuorelle miehelle.

LUE MYÖS: Kimi Räikkönen kuuli Arrivabenen potkuista äitinsä poikakaverilta – "En tiedä syistä, eikä se minulle kuulukaan"

Ferrari teki viime kaudella harvinaisen tempun päättäessään nostaa 21-vuotiaan Leclercin ykköstiiminsä kuskiksi. Perinteisesti italialaistalli on haalinut riveihinsä vain jo muualla meritoituneita kuskeja.

Räikkösen mukaan Leclerc varmasti pärjää haasteen kanssa.

– Hän (Leclerc) tuntee tallin, koska hän on ollut Ferrarin organisaatiossa jo muutaman vuoden. Joten ei hän mitenkään uuteen paikkaan hyppää. Ja hänellä on F1-kokemusta, Räikkönen muistuttaa Autosportin mukaan.

– Tuo paikka on erityinen. Ja siinä on vähän häslinkiä aina välillä, mutta niin siellä on aina ollut. Hänelle olisi helpompaa, ettei lähde mukaan kaikkeen mahdolliseen ja tekee vain sen, mitä hänet on palkattu tekemään.

– Olemme usein tottuneet tiettyihin juttuihin (tekemään tietyllä tavalla), mutta Ferrarilla jutut ovat joskus vähän (eri lailla), Räikkönen pyörittelee vielä 151 Ferrari-kisan kokemuksella.

– Jos tuollainen ei häiritse, niin hyvä. Älä ota osaa (kaikkeen), ja tee se, mitä pyydetään. Ja koska hän tuntee ihmiset (Ferrarilla), homman pitäisi olla aika helppoa ja sujuvaa.

LUE MYÖS: Kimi Räikkösen uudessa autossa jättiyllätys: Alfa Romeon uusi väritys paljastui ratakuvista

Lisää aiheesta:

”Jossain asioissa on voinut neuvoa, mitä on oppinut” – Kimi Räikkönen muistuttaa olevansa yhä vain kuski Alfa RomeollaKimi Räikkönen ojensi toimittajaa – keskeytti kysymyksen tallikaveristaan: "Kyllä hänellä on!"Kimi Räikkönen innoissaan Sauber-siirron tuomasta mahdollisuudesta – ”Nautin siitä”Kimi Räikkösen kotisimulaattori nauratti F1-kuskeja – ”Sanoin heille, ettei kannata tuhlata rahaa siihen””Charles ei ole Kimi” – Vettel valmistautuu isoon muutokseen Räikkösen vaihtuessa Leclerciin"On kanttia ja pokkaa" – Ferrarin kuskiratkaisussa poikkeuksellinen piirre
F1FerrariKimi RäikkönenCharles LeclercUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen20:04
    Singaporen GP

    F1-sarjaan erikoinen uudistus

  • Eilen10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa