Kimi Räikkönen oli Abu Dhabin F1-aika-ajojen tuloksissa 16:s, mutta nousee kilpailuun ainakin yhden ruudun. Alfa Romeon suomalaiskuljettajalta udeltiin aika-ajojen jälkeen myös eilisen tuliepisodin vaikutuksista.
MAINOS
Koko F1-kausi C Moressa!
Abu Dhabin GP suorana 11.–13.12.
Su: Abu Dhabin GP klo 15.10, ennakkotunnelmat klo 14.00Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa
Räikkösen auto syttyi perjantain toisissa harjoituksissa liekkeihin, minkä jälkeen suomalainen otti ohjat ja alkoi sammuttamaan paloa. Sky Sportsin haastattelussa kysyttiin, miten eilisen episodi on vaikuttanut Räikköseen ja tiimiin.
– Olin hienoisissa vaikeuksissa aamulla (kolmannet harjoitukset), mutta asiat näyttävät olevan kunnossa nyt, Räikkönen vastasi ytimekkäästi.


