Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Kimi Räikkönen ärähti tallilleen radiossa – Alfa Romeo -pomo otti kantaa suomalaisen jättämään viestiin

xpbimages.com
Julkaistu 25.08.2021 14:42
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Alfa Romeon Kimi Räikkönen on antanut tällä kaudella kovasanaista palautetta tallilleen, pettymyksiin päättyneiden kisojen jälkeen. Räikkönen on jäänyt muutamissa kisoissa juuri ja juuri pistesijojen ulkopuolelle. Tämä on näkynyt turhautuneisuutena. Sille Alfa Romeon pomo Frederic Vasseur jakaa ymmärrystä.

Alfa Romeo on ollut tällä kaudella F1:n häntäpään tallien joukossa. Sen kuljettajat Kimi Räikkönen ja Antonio Giovinazzi ovat napanneet yhteensä vain kolme MM-pistettä.

Ailahtelevat ja heikot tulokset ovat näkyneet tunteenpurkauksina. Britanniassa Kimi Räikkönen taisteli vielä sunnuntain kisan loppuhetkillä pistesijoista. Räikkönen joutui taipumaan, osuttuaan Red Bullin Sergio Perezin kanssa yhteen. Kisan jälkeen Räikkönen ärähti tallilleen.

– Auton pitää olla yksinkertaisesti nopeampi. Tällä hetkellä on mahdotonta taistella nopeampia talleja vastaan. Cmon. Meidän täytyy herätä, Räikkönen painotti.

Alfa Romeon tallipäällikkö Frederic Vasseur jakaa ymmärrystä Räikkösen purkauksille.

– Kimi on kilpailija ja nuo ovat niitä reaktioita, kun eteen tulee vastoinkäymisiä. Erityisesti hetkillä, jolloin on aivan pistesijojen tuntumassa tai kun on vielä pistesijoilla kahta kierrosta ennen loppua. Sieltä se turhautuminen tulee, Vasseur pohti Autosportille.

– Meidän täytyy tehdä autosta parempi. Sen pitää olla nopeampi. Autossa on tiettyjä elementtejä, joita voi viedä eteenpäin. Liittyvät ne sitten säätöihin tai renkaiden hallintaan. Mutta ymmärrän täysin sen, että kuljettaja turhautuu, kun hän haluaa saada parempia tuloksia aikaan. Tuo on osoitus motivaatiosta. Olen täysin sinut sen kanssa, Vasseur jakoi ymmärrystä.

Alfa Romeo on ollut tällä kaudella kolmesti kymmenes. Räikkönen oli kyseisellä paikalla Azerbaidzhanissa ja Unkarissa, kun taas Giovinazzi nappasi yhden pisteen Monacossa.

F1-kausi jatkuu viikonloppuna Belgiassa.

Lisää aiheesta:

Kimi Räikkösen tallikaveri ei totellut Alfa Romeon määräystä, Jäämies kärsi – "Keskustelimme asiasta"Valtteri Bottaksen tallikaverin valinta ei olekaan sinetöity? Alfa Romeo -pomolta mielenkiintoinen lausunto tilanteestaKimi Räikkösen tallilta lähtenyt MM-pisteitä kovan onnen myötä – tallipomo uhkuu: "Olemme ottaneet ehkä suurimman askeleen eteenpäin"Kimi Räikköseltä voimakas viesti: "Olemme keskellä tätä tappelua"Kimi Räikkönen tyrmää Alfa Romeo -siirtoon useasti yhdistetyn ajatuksenKimi Räikkösen tähtäin loppukaudelle selvillä: vahvistunut Alfa Romeo iskee kunnianhimoisen tehtävän kimppuun
F1Kimi RäikkönenAlfa RomeoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"