Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kilpapelaamisessa liikkuu jäätäviä rahasummia – parhaiten tienanneen suomalaispelaajan voitot jo yli puoli miljoonaa euroa

Kuvituskuva tietokonetapahtuma Assembly Summerista vuodelta 2013.
Kuvituskuva tietokonetapahtuma Assembly Summerista vuodelta 2013.Lehtikuva
Julkaistu 30.05.2017 10:41

MTV LIFESTYLE

Elektronisen urheilun ammattilaiset päihittävät turvausvoitoillaan ja keräämillään katsojilla jo monet perinteiset urheilulajit.

Jos kilpapelaajien määrän suhteuttaa väkilukuun, löytyy maailmasta eniten pelaajia ehdottomasti Pohjoismaista. Suomessa heitä on kolmanneksi eniten.

Pelaajamäärän lisäksi suosiosta kertonee jotain myös kilpapelaamisessa liikkuva raha. Ammattilaistason voittopotit kansainvälisissä turvauksissa keikkuvat jopa parissa miljoonassa eurossa.

Esimerkiksi parhaiten tienaava suomalaispelaaja Jesse Vainikka on tienannut tähän mennessä yli 600 000 dollaria eli noin 550 000 euroa. Seuraavaksi parhaiten tienaavia suomalaispelaajia ovat Lasse Urpalainen, Lauri Happonen ja Aleksi Jalli, joiden voitot voidaan laskea sadoissatuhansissa euroissa.

Kilpapelaajien huippujen palkintosummat ovat jo verrattavissa perinteiseen urheiluun. Esimerkiksi tämän vuoden golfin Masters-turvauksen voittaneen Sergio Garcian palkintosumma oli 1,98 miljoonan dollaria. Summa on vain hieman enemmän kuin viime vuonna WIngs Gaming -pelijoukkueen Dota 2 -pelin suurimman kansainvälisen turnauksen palkintopotti. Tuolloin kukin joukkueen pelaaja kuittasi 1,83 miljoonaa dollaria.

Suosion kasvu huimaa

Vain kymmenen vuotta takaperin kilpapelaamisessa jaettiin voittorahaa yhteensä 6 700 dollaria eli hieman yli 6 000 euroa. Tänä vuonna voittopottien suuruuden arvellaan nousevan 93,3 miljoonaan dollariin eli 83,8 miljoonaan euroon.

Ammattipelaajien määrä suhteutettuna väkilukuun:

  1. Ruotsi
  2. Tanska
  3. Suomi
  4. Norja
  5. Etelä-Korea
  6. Yhdysvallat
  7. Iso-Britannia
  8. Kiina

Suurimpia turnausvoittoja jaetaan maailmalla Kiinassa. Toisena tulee Yhdysvallat ja kolmantena Etelä-Korea.

Ammattitason pelaajien määrän ja palkintopottien summien huiman kasvun lisäksi myös katsojamäärä on noussut. Viime vuonna esimerkiksi The League of Legends -pelin finaalia seurasi 36 miljoonaa katsojaa, kun koripallon NBA-finaalisarjan viimeinen ottelu keräsi 31 miljoonaa katsojaa.

Yhdysvalloissa nuoret katsovat elektronista urheilua yhtä paljon kuin baseballia tai jääkiekkoa. Reilu 20 yhdysvaltalaisyliopistoa jakaa lisäksi stipendejä elektroniseen urheiluun muiden urheilulajien tapaan.

Lähde: E-Sports Mestarit

***
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

E-urheilun palkintopotit pesevät perinteiset lajit – 16-vuotias Kyle Giersdorf tienasi enemmän kuin Novak Djokovic tai Tiger WoodsFortnite-guru Lassi 'BELAEU' Kallio jahtaa MM-finaalipaikkaa 100 miljoonan euron kisoissa – psykologian opinnot suomalaisen apuna: "Se näkyy"E-urheilulla miljoonapotti! Suomen ykköspelaajalla 1,8 miljoonan vuosiansiot ja massiiviset mätkytJesse Vainikka on nuori mies, joka on netonnut pelaamisella reilut 2,8 miljoonaa euroa – näin videopeleistä kasvoi miljardibisnes, jossa tienataan enemmän kuin yritysjohdossaKommentti: (Vuoden) urheilija tai ei, Suomen olisi syytä olla ylpeä tietokonepelaaja Lasse UrpalaisestaEi mitään nörttien pikkupuuhastelua: Suomen kovimmat tietokonepelaajat takovat satojen tuhansien ansioita
EsportsDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Esports
  • 02.08.202421:21
    Pelaaminen

    10 000 hengen tietokonetapahtumassa mukana pelipoliiseja – ”Ihminen on verkossa, poliisinkin pitää olla verkossa”

  • 01.04.202417:07
    Counter-Strike

    Kommentti: E-urheilumaailman suurin "Torilla tavataan!" – Aleksi "Aleksib" Virolainen, 27, teki Counter-Strike -turnausvoitollaan historiaa

  • 30.08.202312:33
    Axl Smith

    Ruotsalainen e-urheiluorganisaatio palkkasi Axl Smithin – todellinen henkilöllisyys paljastui toisen yrityksen kautta

  • 22.06.202313:30
    E-urheilu

    Kommentti: Olympialaiset ja e-urheilu, napakymppi vai kaaos?

  • 22.06.202311:28
    E-urheilu

    Mia Stellberg on toinen maailman kahdesta e-urheilulähettiläästä, mutta muita naisia ei parrasvaloissa juurikaan näy - miksi?