Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

”Kiitos ja näkemiin" – näitä kauneusleikkauksia suomalaiset kirurgit eivät tee

Suomessa leikkauspöydälle ei pääse yhtä helposti kuin esimerkiksi Yhdysvalloissa.
Suomessa leikkauspöydälle ei pääse yhtä helposti kuin esimerkiksi Yhdysvalloissa.Shutterstock
Julkaistu 27.05.2015 20:34

Outi Karilahti

outi.karilahti@mtv.fi

Suomalaisen lääkärin etiikka tulee hurjista muodonmuutoksista haaveilevien tielle.

Maailmalla nähdään äärimmäisiä kauneusleikkauksia: Tuhkimo-leikkauksella muovataan jalkoja sirommiksi, 15-vuotias kiinalaistyttö leikkautti uuden ulkonäön saadakseen entisen poikaystävänsä takaisin ja realitytähti Kylie Jennerin huulet saivat amerikkalaisteinit villiintymään.

Suomessa tällaisiin leikkauksiin ei pääse. 

– Ei kukaan lähde täällä tekemään sellaisia. Leikkausta ei siis voi saada. Periaatteessa voi, sillä mikään ei sitä kiellä, mutta käytännössä Suomessa kukaan ei lähde sellaisia tekemään, sillä se on eettisesti väärin, sanoo plastiikkakirurgian erikoislääkäri Antti Koski Terveystalosta.

– Toivon, ettei tällaisia koskaan tehdä Suomessa. Suomalaiset ovat hyvinkin järkeviä eli en usko, että kovin moni lähtee edes pyytämään tällaisia leikkauksia.

”Kiitos ja näkemiin”

Esteettinen terveydenhoito ei ole sairaudenhoitoa eli perusteena ei tarvitse olla sairautta. Leikkaukselle täytyy kuitenkin olla pätevä syy. Jos leikkauksen onnistumisen todennäköisyys on yhtä suuri kuin epäonnistumisen, Koski ei leikkaa.

plastiikkakirurgialeikkausRasvaimut ovat suosituimpien leikkausten kärkipäässä.Lehtikuva

– Tämä ei voi olla sellainen tavaratalo-systeemi, että potilas tulee vastaanotolle valmis kaavio mukanaan ja sanoo, että tee tämä. Leikkauspäätös on leikkaavan lääkärin, eikä potilaan, Koski sanoo.

– Jos joku tulisi pyytämään minua leikkaamaan itselle lyhyemmät varpaat, sanoisin, että kiitos ja näkemiin. Jos en näe syytä leikkaukselle tai arvioin, ettei potilas missään nimessä tarvitse leikkausta, niin kieltäydyn.

Kosken vastaanotolla käy jonkin verran asiakkaita, joille täytyy sanoa ei.

Yleensä potilaat ottavat kielteisen päätöksen kuitenkin hyvin vastaan. Moni tulee vastaanotolle hakemaan ennen kaikkea varmistusta: tarvitsenko todella tätä leikkausta tai pystytäänkö plastiikkakirurgialla tällaista vaivaa edes hoitamaan? Kielteinen leikkauspäätös voi olla helpottavaakin kuulla.

Lisää aiheesta:

Kauneusleikkauksiin liittyy aina riskejä – näin monta tapausta korvataan vuosittainHenny Harjusola kertoo, miksi käy kauneusoperaatioissa Turkissa – nauhoittaa videon läheisilleen ennen leikkauksiaSaako kauneusleikkauksen jälkeen sairauslomaa?Sergey Hilman kehottaa kauneusoperaatioihin hakeutuvia varaamaan ylimääräiset 500 euroa terapiaan – tämä on hänen ohjeensa nuorilleSuosituimmat kauneusleikkaukset Suomessa: Tämä on "ylivoimaisesti yleisin toimenpide"Kauneusleikkauksia tehdään Suomessa jo kymmeniätuhansia vuodessa, mutta potilaat haluavat vaieta niistä – "En halua, että kukaan koskaan saa tietää"
KauneusleikkauksetTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Kauneusleikkaukset
  • 26.8.20:41
    Viiden jälkeen

    Kauneusleikkauksiin liittyy aina riskejä – näin monta tapausta korvataan vuosittain

  • 23.8.19:08
    Painonhallinta

    Mikä on "Ozempic-vagina"? Termi voi hämmentää

  • 2.8.14:08
    Turkki

    Turisti kuoli hiustensiirron jälkeen Turkissa – poliisi tutkii

  • 10.7.13:15
    Henny Harjusola

    Henny Harjusola kertoo, miksi käy kauneusoperaatioissa Turkissa – nauhoittaa videon läheisilleen ennen leikkauksia

  • 9.7.16:02
    Kuolleet

    Suomalainen somevaikuttaja kuoli kauneusoperaation jälkeen Turkissa – tämä tapauksesta tiedetään