Pariisin raviradalla Vincennesissä ravataan lauantaina yksi tämän vuoden kovimmista ravilähdöistä. 200 000 euron ykköspalkinnolla kilpailtavassa UET Trotting Mastersin finaalissa juoksee peräti kaksi suomalaistaustaista hevosta.
Toinen suomalaistaustaisista hevosista on Reima Kuislan omistama ori D.D.’s Hitman, joka saapuu Ranskaan Ruotsin Halmstadista. Suomalainen Petri Puro valmentaa kuusivuotiasta oria.
Hevonen palasi tauolta viikko sitten Jägersrossa, missä hevonen sijoittui kolmanneksi 11,5-ajalla 1640 metrin matkalla.
- Se oli asiallinen siihen, mutta ei vielä missään nimessä parhaimmillaan. Se oli tarkoituksella tuollainen, sillä sitä ei oltu herkistelty mitenkään erityisesti tuohon starttiin. Pääasia oli, että ori ravasi kaarteet hyvin, omistaja Reima Kuisla taustoittaa.
- Ori jäi tauolle Norjan juoksun jälkeen. Se alisuoritti siihen starttiin, mutta myöhemmin paljastui, että se oli flunssassa, joten sen startin saa unohtaa.
Lauantain superlähtöön osallistuu 14 hevosta, jotka ovat päässet kilpailuun suurkilpailuista saaduista pisteistä. D.D.’s Hitman keräsi 500 pistettä voittamalla Vermossa toukokuussa ravatun Finlandia-ajon.
- Hevonen sai hienon onnistumisen Vermossa, josta tämän vuoden voittosumma on kertynyt lähes kokonaisuudessaan. Muissa tämän vuoden suurkilpailuissa hevosella on ollut runsaasti epäonnistumisia.
Matka sopii
Omistaja odottaa toiveikkaana hevosensa edesottamusta Ranskan suurlähdössä, vaikka toteaa vastuksen olevan kovaa luokkaa. Sitä se myös on, sillä onhan Kuislan omistamalla orilla vastassa maailman parhaimmaksi ravuriksi tituleerattu ranskalainen , joka on voittanut muun muassa suuren Prix d’Ameriquen kahdesti.

