Ravivalmentaja Antti Ala-Rantalan suojatit juoksivat viime vuonna rahaa lähes kolme kertaa enemmän kuin toissa vuonna. Puhelias Etelä-Pohjanmaan väriläiskä saapuu tänään Turun Toto76-kierrokselle neljän hevosen voimin.
Ylihärmäläisen Antti Ala-Rantalan talli ei ollut viime vuonna vain yhden hevosen varassa. Haras du Pin, Löten’s Anselm, Sort Of Sorrow sekä kylmäverihuiput Helmen Vili ja Fjelstad Goggen olivat vahvasti esillä omissa sarjoissaan ja hankkivat valtaosan tallin 84 453 euron tienesteistä. Sort Of Sorrow'ta lukuun ottamatta kaikki liittyivät Ala-Rantalan tallin vahvuuteen viime vuonna.
– Oli muutama pummikin, mutta kokonaisuudessaan onnistuimme uusien hevosten hankinnoissa, Ala-Rantala iloitsee.
– Panostuksemme on vanhemmissa hevosissa. Etsimme valmiita kohtuuhintaisia starttihevosia, joilla pärjäisi. Tähän touhu on mennyt valmennusrintamallakin. Jos en olisi itse asialla, naputtaisin vain sormilla tupani pöytään, että miksi kukaan ei soita ja tarjoa hevosta treeniin, ei varmaan tapahtuisi mitään.
Vaikka hän on tehnyt uusia hankintoja, tallin hevosten määrä ei ole nykyisestä 16:sta erityisemmin heilahdellut.
– Jos hevonen ei suorita tasollaan, olen ehdottanut muille omistajille, että jos tämä myytäisiin. Määrä ei saa karata käsistä. Yritän, että tallissa on 5-6 pärjäävää hevosta, joista joku voittaisi säännöllisesti. Pitää olla koko ajan silmät auki ja itsekriittinen. Tavoitteenani on, että on nousevia hevosia ja sitten vähän vanhempia, kuten Helmen Vili, jolla voi ajaa ykkössarjoissa, Ala-Rantala selvittää.

