Korkein hallinto-oikeus (KHO) on ottanut tänään kantaa poliisin salauksiin, jotka koskivat asianosaisten oikeutta päästä käsiksi Viestikoekeskus-jutun esitutkintamateriaaliin.
Asiassa oli kyse tutkinnasta, joka koski Helsingin Sanomien (HS) joulukuussa 2017 julkaisemaa artikkelia ja sen jälkeen julkaistavaksi aiottua juttusarjaa, jotka käsittelivät Puolustusvoimien Viestikoekeskusta ja sotilastiedustelua.
Keskusrikospoliisi (KRP) oli antanut esitutkintamateriaalin turvallisuussalaisuuden paljastamisesta epäillyille toimittajille osittain jäljennöksenä ja osittain ainoastaan nähtäväksi. Epäillyt vaativat saada esitutkinta-aineiston kokonaisuudessaan jäljennöksenä.
Lue myös: Helsingin Sanomien Viestikoekeskus-juttu hovioikeuteen elokuussa
Kahden syytteen saaneen toimittajan KHO:lle jättämässä valituslupahakemuksessa todettiin, että KRP:n salauspäätös vaikeuttaa heidän puolustautumistaan. Syytettyjen mukaan he olivat saaneet yli 1 500-sivuisesta materiaalista vajaat 850 sivua. Tästäkin osuudesta oli puolustuksen mukaan salattu huomattava määrä puolustautumisen kannalta olennaisia tietoja.
Salassa pidettäviä tietoja
KHO katsoi ennakkopäätöksessään, että merkittävä osa esitutkintapöytäkirjan ja sen liitteiden vain nähtäväksi annetusta sisällöstä koostui julkisuuslain perusteella salassa pidettävistä sotilastiedustelua tai maanpuolustusta koskevista tiedoista. Esitutkintapöytäkirjan vain nähtäväksi annettu sisältö käsitti myös salassa pidettäviä Suomen kansainvälisiä suhteita koskevia tietoja, ja osa koski erään toisen asian esitutkintaa.