Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Keskusta-vasemmistolainen Alberto Fernandez on voittanut Argentiinan presidentinvaalit – lupaa yhdistää kansan synkässä taloustilanteessa: "Kaikkien täytyy ottaa vastuuta siitä, mitä on edessä"

Alberto Fernandez hehkutti voittoa kannattajilleen sunnuntai-iltana buenos Airesissa.
Alberto Fernandez hehkutti voittoa kannattajilleen sunnuntai-iltana buenos Airesissa.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 28.10.2019 06:22

MTV UUTISET – STT

Argentiinassa keskusta-vasemmistolainen peronisti Alberto Fernandez on voittanut maan presidentinvaalit suoraan ensimmäisellä kierroksella, kertovat viralliset tulokset.

Äänistä on laskettu 94 prosenttia.

Ääntenlaskennan ollessa loppusuoralla Fernandez on kerännyt lähes 48 prosenttia äänistä. Hänen vastaehdokkaansa, istuva presidentti Mauricio Macri on saanut 40,5 prosenttia äänistä.

Vaaleja edeltävät mielipidemittaukset povasivat Fernandezille selvää voittoa.

Jotta jompikumpi ehdokas voi voittaa vaalit jo ensimmäisellä kierroksella, on tämän saatava 45 prosenttia äänistä tai 40 prosenttia äänistä niin, että ehdokkaan ero lähimpään kilpailijaan on 10 prosenttiyksikköä.

Äänestäjät valitsivat sunnuntaina myös puolet edustajainhuoneen jäsenistä, kolmanneksen senaatin jäsenistä sekä muun muassa Buenos Airesin pormestarin.

Hurmioituneet kannattajat tanssivat kaduilla

– Tämä on upea päivä Argentiinalle, hymyilevä Fernandez, 60, totesi toimittajille ensimmäisten voittouutisten jälkeen.

Tulevan presidentin tuhannet hurmioituneet kannattajat kokoontuivat hurraamaan ja tanssimaan Fernandezin puolueen päämajan edustalle Buenos Airesissa.

Oikeusprofessorina toimineen Fernandezin varapresidentiksi nousee entinen presidentti Cristina Kirchner, jota vastaan on nostettu korruptiosyytteet. Kirchnerin epäillään suosineen useissa korruptioskandaaleissa ryvettyneen miehen yrityksiä julkisissa urakoissa. Oikeudenkäynti alkoi toukokuussa.

Kirchner on edelleen suosittu erityisesti köyhimpien argentiinalaisten keskuudessa.

Macri on myöntänyt häviönsä ja kertoi soittaneensa Fernandezille ja kutsuneensa tämän maanantaina aamiaiselle keskustelemaan vallansiirrosta. Fernandezin on määrä nousta valtaan joulukuun 10. päivä.

Taloushuolet painavat Argentiinaa

Argentiinalaiset kerääntyivät vaaliuurnille syvien taloushuolien keskellä. Taloustaantuman takia puutteenalaisten argentiinalaisten osuus on noussut yli 38 prosentin ja maan valuutan peson arvo on laskenut 70 prosenttia tammikuusta 2018.

Talouden kylmät näkymät sekä keskusta-oikeistolaisen Macrin ilmoittamat säästötoimet ovat laskeneet hänen kannatustaan maassa, jossa tavallisten argentiinalaisten ostovoima on pudonnut dramaattisesti.

Peronistina tunnettu Fernandez taas on luvannut lopettaa jaon peronistien ja Macrin kannattajien välillä Argentiinan yrittäessä selviytyä lamauttavasta talouskriisistä.

– "Meidän" ja "heidän" päivät ovat ohi. Me olemme suunnattomassa kriisissä, kaikkien täytyy ottaa vastuuta siitä, mitä on edessä, Fernandez sanoi pudotettuaan äänestyslippunsa Buenos Airesissa.

Lisää aiheesta:

Venezuelan istuva presidentti julistettiin vaalivoittajaksi – oppositiojohtaja kiistää vaalituloksenArgentiinan presidentinvaalit voittanut oikeistopopulisti Javier Milei lupaa maalle radikaaleja ratkaisuja talousvaikeuksiinArgentiinassa äänestetään presidentinvaalien toisella kierroksellaArgentiinan presidentinvaaliehdokas: "Olen varma, ettei tämä ole paska maa" – vastaehdokas liikkuu moottorisahan kanssaEnnakkosuosikki Argentiinan presidentiksi sallisi elinkaupan ja esiintyy vaalitilaisuuksissa moottorisahan kanssa rock-tähden karismallaLula voitti Brasilian huipputasaiset presidentinvaalit – tunnustaako vaalivilpistä vihjaillut Bolsonaro tappionsa?
ArgentiinaVaalitPresidentinvaalitUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Argentiina
  • 4.9.07:53
    Taide

    Asuntoilmoitus paljasti natsien varastaman taideaarteen

  • 23.8.10:13
    Ultra Bra

    Diego matkusti Ultra Bran keikalle Argentiinasta asti – "Tällaista musiikkia ei enää tehdä"

  • 12.5.21:55
    Natsi-Saksa

    Tuomioistuimen kellarista löytyi natsiyllätys Argentiinassa

  • 21.4.11:32
    Paavi

    Franciscus oli yllätysvalinta – tästä edesmennyt paavi muistetaan

  • 12.4.08:19
    Kansainvälinen valuuttarahasto

    Kansainvälinen valuuttarahasto hyväksyi 20 miljardin dollarin apupaketin Argentiinalle