Sosiaali- ja terveyspalveluita sote-uudistuksen myötä tarjoavien yritysten pitää keskustan mukaan maksaa veronsa Suomeen. Sote-linjauksiaan perjantaina kertonut keskusta haluaa, että veronmaksu on yksi kriteereistä, joilla maakunta voisi valikoida palveluiden tuottajia.
Keskustan sote-valmistelussa mukana ollut kansanedustaja Hannakaisa Heikkinen (kesk.) arvioi, että listaamismenettely olisi toimiva tapa sote-palveluiden valinnanvapauden toteuttamiseen. Maakunta valikoisi tiettyjen kriteerien perusteella tuottajat, joiden väliltä asiakas saisi valita.
Hallitus käy parastaikaa viimeisiä neuvotteluita sote-järjestämislaista ennen kuin se lähetetään lausuntokierrokselle kesäkuun puolivälissä. Valinnanvapauden yksityiskohtiin palataan vielä myöhemmin, mutta päälinjoja on ratkottu jo nyt.
3:08
Rajanvetoa erikoissairaanhoidosta
Hallituspuolueet ovat käyneet viime kuukausina rajanvetoa siitä, mitkä kaikki palvelut ovat mukana valinnanvapaudessa. Keskustan mielestä valinnanvapautta ei voi "toteuttaa kertarysäyksellä".
