Viihteellinen tekniikkaohjelma Teknavi palaa ruutuun uusin jaksoin keskiviikkona 23.9. klo 22.40. Syksyn aikana on luvassa 12 jaksoa vauhtia, viihdettä, mielenkiintoisia vieraita ja hyödyllistä tietoa auto- ja elektroniikkamarkkinoiden uusista tuotteista ja trendeistä.
Teknavin ikinuori koeajaja, rallilegenda Markku Alén ja toimittaja Marko Terva-aho johdattavat katsojat jälleen uusimpien superautojen ja muiden erikoisten menopelien maailmaan. Syksyn aikana Alénin kultaisissa käsissä nähdään muun muassa BMW:n futuristinen hybridisportti i8, Mercedes AMG GT S, Eurooppaan vihdoin saapunut Ford Mustang sekä täysin uusi teho-Lexus, RC F.
Ratatestien ja vauhtielämysten lisäksi kaksikon seurassa koetaan myös huima seikkailu Lapin erämaassa. Soratiet saavat kyytiä, kun Alén pääsee ralli-Minin rattiin yli 50 vuoden tauon jälkeen.
– On ollut mieletöntä päästä fiilistelemään mitä erilaisimpia autoja. Välillä on menty miljoonaa ja välillä taas möngitty mudassa ja vedessä. Mukana on tulevaisuuden autoja, mutta myös klassikoita. Kausi tarjoaa taatusti jokaiselle jotakin, Alén lupaa.
Teknavin lahjomaton testikuski Risto Virtanen arvioi ohjelmassa tuttuun tapaan Suomen markkinoiden kannalta vuoden kiinnostavimmat autouutuudet, ja elektroniikkatoimittaja Pauli Reinikainen tekee saman tuoreimmille älypuhelimille ja -kelloille, tableteille sekä muille elektroniikkalaitteille.
Ohjelmassa tavataan myös kiinnostavia vieraita, jotka esittelevät Teknaville omat menopelinsä. Syyskauden aikana kuullaan muun muassa koomikko Ali Jahangirin, ex-alppihiihtäjä Kalle Palanderin sekä Aurinkokuningas Juhani Tammisen värikkäitä ajatuksia autoista ja autoilusta.
Uusi kausi tuo Teknavin tv-tiimiin yhden uuden kasvon, jolle hevosvoimat ovat tulleet tutuksi myös hieman toiselta kantilta. Ohjelman juontajana 10. tuotantokaudella nähdään muun muassa Maikkarin raviohjelmista tuttu Joanna Kuvaja.
– On ihan huippua päästä mukaan Teknavin jengiin ja selvittää, mistä se miesten autokiima oikein tulee. Autoissa ja elektroniikassa on paljon tilaa naisnäkökulmalle. Odotan jännityksellä, mitä kaikkea kausi tuo tullessaan. Toiveissa olisi ainakin päästä Alénin kyytiin ja nähdä palanen sitä legendaarista maximum attackia, Kuvaja nauraa.
Teknavin 10. tuotantokausi esitetään 23.9. alkaen MTV3-kanavalla. Ensiesitys keskiviikkoisin klo 22.40. Pikauusinta sunnuntaisin klo 15.00 MTV3:lla.
Uusimmat
-
08:45
32 vuotta vanha maailmanennätys rikki! USA:n kuulajätti tempaisi hirmutuloksen
-
08:41
Turun-juna törmäsi rantaradalla, matka jatkui lähijunilla: "Hyvät matkustajat, valitettavasti keulaamme koristaa puolikas hirvi"
-
08:34
Toyotan iso pomo hermoili ennen Jari-Matti Latvalan tallipomodebyyttiä: "Ne tunteet ovat nyt menneen talven lumia"
-
08:29
Paljonko pyytäisin asunnostani? Vinkit myytävän kodin hinnoitteluun
-
08:29
Yllätyskihloihin mennyt laulaja Ilta julkaisi suloisia yhteisotoksia miehensä kanssa – "Olette niin kaunis pari"
-
Suomalaiset eivät hoida kipua – jätätkö sinäkin kivun lääkitsemättä? Mainos
-
08:11
NHL:n yön suomalaiset: Kasperi Kapanen matkalla Sidney Crosbyn rinnalle, haki vauhtia Jevgeni Malkinin rinnalta
-
08:02
UFC-tähti Habib Nurmagomedov läksytti Conor McGregoria tyrmäyksen jälkeen – toinen vihamies teki mautonta pilaa irlantilaisesta
-
07:48
Hurjistunut väkijoukko saartoi poliisiauton kesken autokisailun Tacomassa – poliisi ajoi väkijoukon läpi
-
07:47
Jalkapallotragedia Brasiliassa: seurapomo ja neljä pelaajaa menehtyivät – olivat turmakoneessa koronakaranteenin takia
-
07:37
Minttu Räikkönen ja lapset ilahduttavat hurmaavassa otoksessa – poseeraavat hulppeissa maisemissa
-
07:32
”Avoladun taklaus” – Iivo Niskanen repi jo huumoria Aleksandr Bolshunovin törkytempusta
-
07:06
Jesse Puljujärvi vahvassa lyönnissä – tähtiketjuun istutetun suomalaisen esitykselle kiitosta: "Fanien tulisi olla innoissaan"
-
07:06
Kommentti: Poikkeuksellinen laturaivo taklasi Lahden maailmancupin sykähdyttävimmän seikan taka-alalle
-
07:02
Kuinka paljon sinä saisit asuntolainaa? Asiantuntija vastaa omasta kodista unelmoiville: "Kannattaa olla realisti"
-
06:29
Marita, 73, pakeni pakkaseen pelkissä aamutossuissa, menetti tulipalossa koko omaisuutensa – suurin tunne on silti kiitollisuus
-
06:29
Annin, 23, tie terapiaan oli kivinen ja tuki paperisodan takana: "Olin kuolemanväsynyt"
-
06:25
Mersu ei koskaan tuonut markkinoille S-sarjan kartanoversiota, joten yksi firma tarttui asiaan itse – tämä kohtuuhintainen harvinaisuus voi pian olla sinun
-
06:24
Roope Hintzin hurja tehoilta: mukana Dallasin jokaisessa maalissa – Mikko Rantasen maaliputki venyy
-
06:17
Tutkijat ynnäilivät havaintoja ja yllättyivät: Joka neljättä mehiläislajia ei ole nähty 1990-luvun jälkeen
-
Lataa lisää