Kanojen ruokintaan liittyy vielä paljon vääriä uskomuksia. Pihalla kasvavat antimet eivät kanoille riitä.
Yhä useampi suomalainen hankkii kesäksi pihalleen kanoja. Kesäkanojen suosio on ollut tasaisessa kasvussa jo noin kymmenen vuoden ajan, arvioi Luonnonvarakeskuksen tutkija Petra Tuunainen.
Tuunaisen mukaan taustalla on ainakin osittain suomalaisten lisääntynyt kiinnostus oman ruoan tuottamiseen eettisellä ja eläinystävällisellä tavalla. Kanat mielletään melko helppohoitoisiksi tuotantoeläimiksi: niitä on helppo löytää, ja hintakin on edullinen.
– Myös kesäkanan pitopaikka on kohtuullisen helppo rakentaa, jos verrataan vaikka kesälampaiden vaatimiin aitauksiin ja laidunten kokoon. Ilmiön kasvua vauhdittaa lisäksi some, sillä sen kautta on helppo innostua aiheesta – huomataan, että tutuillakin on ollut kanoja tai että vinkkejä on saatavilla helposti, Tuunainen kuvailee.
Tuunaisen mukaan osa kesäkanojen ottajista ei perehdy etukäteen riittävän hyvin kanojen hoitoon liittyviin asioihin. Esimerkiksi kanojen ruokintaan liittyy vielä paljon vääriä uskomuksia: luullaan, että kanat selviävät ruoalla, jota ne löytävät itse pihalta.
– Kanat tarvitsevat proteiinipitoista rehua, jota saa ostettua valmiina. Jos haluaa tehdä rehua itse, ruokintaan kannattaa perehtyä kunnolla, sillä kanat kyllä palkitsevat vaivannäön munimalla hyvin ja pysymällä paremmin terveinä.
Myös syksyyn täytyy varautua
SEY Suomen eläinsuojelu ry:n eläinsuojeluneuvoja Marika Tudeer uskoo, että yleensä kesäkanojen hankkijat ajattelevat toimivansa oikein, mutta aina asioita ei osata ajatella eläimen näkökulmasta. Jotkut ottavat kanoja saadakseen eettistä ravintoa. He kokevat, että kanat viihtyvät paremmin heidän luonaan kuin isossa kanalassa.
