Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kertun lapsuus keskeytyi – viisi sisarusta erotettiin toisistaan ja laitettiin töihin

Lapsuus huutolaisena oli yksinäistä. Kuvan lapsi ei liity haastatteluun.
Lapsuus huutolaisena oli yksinäistä. Kuvan lapsi ei liity haastatteluun.
Julkaistu 14.09.2011 15:00(Päivitetty 14.09.2011 15:00)

Kerttu Pekkarinen ei saanut kasvaa aikuiseksi sisarustensa kanssa. Sen sijaan hän joutui huutolaiseksi perheeseen, jossa lapsella ei ollut arvoa kuin työnteossa.

Kiuruvedellä syntyneen Kerttu Pekkarisen elämä muuttui, kun hän oli 7-vuotias. Viisilapsisen perheen isä kuoli, eikä äidillä ollut varaa pitää huolta lapsikatraasta.

Sisarusparvi erotettiin toisistaan kuka mihinkin. Lapsista tuli eri paikkoja kiertäviä huutolaisia.

– Kyllähän se pelotti, vaikka pääsinkin ensin asumaan naapuriin kummitädilleni. Naapuruston lasten kanssa kirmaaminen metsässä ei poistanut yksinäisyyttä, ja töitä piti tehdä nöyrästi, Kerttu kertoo.

Lapsi- ja vanhustyövoimaa

Aika tutun tädin luona päättyi yhdeksän vanhana, kun erään ison talon asukkaat kyselivät kunnalta huutolaista tilalleen. Kerttu lähti taloon, jossa oli jo ennestään yksi huutolaislapsi- ja mummo.

– Huutolaismummon vaatteet ja lakanat olivat aina täiden peitossa. Hän oli niin huonokuntoinen, ettei pystynyt kuin kuorimaan perunoita.

Lapset sen sijaan ahkeroivat navetassa joka aamu jo puoli viisi.

– Ajoimme esimerkiksi heiniä elukoille ja käytimme silppukonetta. Olin todella väsynyt, ja joskus lähdimme vielä aamutöiden jälkeen seitsemäksi kirkkoon. En muistanut hevoskyydillä taitetusta kymmenen kilometrin matkasta tai jumalanpalveluksesta mitään, koska nukuin koko ajan, Kerttu sanoo.

Voista vain unelmoitiin

Elinolot eivät olleet hääppöiset: pulaa oli sekä ruoasta että vaatteista.

– En nähnyt koskaan voita pöydässä. Söimme kolmessa eri porukassa, me huutolaiset tietysti viimeisinä. Pienimpänä ja hitaimpana minä jäin aina ilman, Kerttu muistelee.

Koulussa toiset oppilaat löivät ja tekivät pilkkaa "kodittomasta" Kertusta.

– Annettiin ymmärtää, että olisin toisen luokan kansalainen. Isäntäperhekin kuritti minua sanallisesti. Minut otettiin taloon vain työvoiman ja rahan takia.

Sisarukset jäivät etäisiksi

Kerttu muutti isosta talosta setänsä luokse noin 12-vuotiaana. Silloin hän alkoi kirjoitella äitinsä kanssa ja jopa näki tätä parina kesänä.

– En osannut olla vihainen äidille. Noihin aikoihin piti tyytyä köyhään, Kerttu pohtii ilman katkeruutta.

Sisaruksiaan hän ei nähnyt huutolaisaikana ollenkaan.

– Yhteydet ovat palanneet jonkin verran vasta aikuisiällä, mutta emme tapaa paljon. Veljeäni näin ennen hänen kuolemaansa, kun asuimme samalla paikkakunnalla. Nuorimmaisen siskon ja siskopuolen kanssa lähettelemme joulukortteja.

Sen perusteella, mitä Kerttu on sisaruksiltaan myöhemmin heidän kohtaloistaan kuullut, ei kukaan huutolaislapsista päässyt helpolla. Vain nuorimmaista siskoa onnisti.

– Hänet otti hoiviinsa lapseton pariskunta, joka piti häntä kuin omaa lastaan.

Kuvat: Colourbox.com

Piia Simola/Studio55.fi

Tiesitkö tämän vaietun asian historiasta? Suomessa myytiin lapsia orjiksi

Lapset joutuivat lämmittämään jalkojaan omalla virtsallaan

Kaisan lapsuus huutolaisena: Nukuin lattialla ja raadoin töitä


Onko sinulla tarina kerrottavanasi?

Studio55.fi etsii jatkuvasti mielenkiintoisia tarinoita netissä kerrottavakseen ja kannustukseksi muille vaikeassa elämäntilanteessa eläville. Oletko selvinnyt vaikeasta sairaudesta tai onko tuttavallasi takanaan aivan huikea elämä eriskummallisine sattumuksineen? Myös pienempien ja suurempien järjestöjen teot ja muiden hyväksi toimivat aktiiviset ihmiset kiinnostavat meitä.

Ota meihin yhteyttä, niin ehkä kerromme studio55:läisille juuri sinun selviytymistarinasi. Lähetä tarinasi lomakkeen kautta tai sähköpostilla osoitteeseen studio55(at)mtv3.fi. Korvaathan osoitekentässä (at)-kohdan @-merkillä.

Lisää aiheesta:

20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luuletHyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaaJo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolellaSyöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinollaViisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessaHikoilu on kiinni koosta, ei sukupuolesta
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa