Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kenneth Greve sai lähtöpassit Kansallisbaletista, syynä epäasiallinen käytös: "Olen ylittänyt rajani johtajana"

2:11Kalevalanmaa on suurteos Suomen historiasta
Julkaistu 26.03.2018 10:40

MTV UUTISET

Kenneth Greve on vapautettu Kansallisbaletin esimiestehtävistä, Kansallisooppera tiedottaa. Päätös liittyy tanssijoiden esiin nostamaan Greven epäasialliseen käytökseen.

Video: Marraskuussa Greve kertoi ensi-iltansa saaneesta Suomen 100-vuotisjuhlavuoden Kalevalanmaa-näytöksestä.

Oopperan mukaan Greve jatkaa kuitenkin kautensa loppuun Kansallisbaletin johtajana hallinnollisissa tehtävissä kuluvan vuoden heinäkuun loppuun asti.

Greven käytöksessä on kritisoitu muun muassa hänen kielenkäyttöään liittyen tanssijan ulkonäköön tai yksityiselämän piiriin kuuluviin asioihin.

– Olen äärimmäisen pahoillani. Suhtaudun intohimoisesti työhöni ja tunnistan, että olen ylittänyt rajani johtajan asemassa. Pyydän käytöstäni anteeksi tanssijoilta ja Kansallisbaletilta. Toivon, ettei tämä vahingoita Kansallisbaletin mainetta ja tulevaisuutta Suomessa, Kenneth Greve sanoo tiedotteessa.

– Olemme keskustelleet tästä tilanteesta avoimesti organisaation sisällä. Tämä on erittäin valitettava tilanne. Huolimatta tästä arvostamme edelleen Kenneth Greven Kansallisbaletin hyväksi tekemää ansiokasta työtä, pääjohtaja Gita Kadambi toteaa.

Kadambi kertoo MTV Uutisille, että hänelle kirjelmöintiin asiasta virallisesti noin viikko sitten. Hänen mukaansa asia on vellonut ilmassa jo jonkin aikaa.


– Tilanne ei ole johtanut sairastumisiin tai irtisanoutumisiin. Uskon, että tämän myötä työyhteisö paranee. Pelisäännöistä pitää keskustella, koska baletin johtaminen on fyysistä toimintaa, Kadambi sanoo. 

Kadambin mukaan päätös esimiesroolista luopumisesta oli hänen ja Greven yhteinen "työyhteisön hyvinvoinnin kannalta".

– Kansallisooppera ja -baletti ei hyväksy epäasiallista käytöstä, ja organisaatiossa on selkeät toimintamallit tällaisten asioiden ehkäisyyn ja käsittelyyn, ooppera tiedottaa.

Kansallisbaletin luottamusmiehen Jouka Valkaman mukaan tapausta käsitellään tästä eteenpäin vain organisaation sisällä.

Kansallisbaletin pääjohtajan mukaan Greven poissaolo ei vaikuta tuleviin taiteellisiin tuotantoihin. 

2:12Kansallisbaletin Greve sivuun esimiestyöstä

Lisää aiheesta:

Häirinnästä syytetty Jonas Rannila sai uudet potkut Tampereelta – näin vastaa Pori Sinfonietta sekä kapellimestarin muut työnantajatKansallisooppera lopettaa yhteistyön seksuaalisesta häirinnästä syytetyn Jonas Rannilan kanssaKapellimestari Jonas Rannila ilmoitti olevansa seksuaalisesta häirinnästä julkisuudessa syytelty "Muusikko": Pyytää anteeksiKansallisoopperaan uusi taiteellinen johtaja: Tämä mies sai yksimielisen kannatuksen ehdolleBalettijohtaja Kenneth Greve hyllytettiin käytöksen takia – Greveä juhlistavaa Kiitoksin, Kenneth -esitystä ei silti perutaKansallisbaletin johtoon nousemassa ansioitunut ruotsalaistanssija – hakijoita 16 maasta
KulttuuriMe TooKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kulttuuri
  • Eilen05:42
    Keksinnöt

    Keksijä Raimo, 85, rakensi pihalleen 20-tonnisen brontosauruksen niksibetonista

  • 2.11.08:12
    Historia

    Tältä näytti muinainen suomalainen nuorukainen

  • 1.11.21:28
    Pariisi

    Naiselle ja miehelle syytteet Louvren jalokivivarkaudesta – koruja ei ole löydetty

  • 31.10.20:47
    Halloween

    Karkki vai kepponen? MTV vieraili hyytävässä Halloween-pihassa Helsingissä

  • 31.10.18:09
    Juhlat

    Halloween, vai sittenkin kotimainen kekri? Noitaopiston Katariina paljastaa rituaalinsa salat