Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Keijo, 73 on vienyt hulavanneharrastuksen pidemmälle kuin muut – katso video yllättävästä tuplataidosta!

1:23Keijolla, 73, on uskomaton taito: Heiluttaa hulavannetta tunteja ja soittaa samanaikaisesti harmonikkaaKatso Keijon taiturointia ja kaunista soittoa videolta.
Julkaistu 10.08.2021 06:28

Karoliina Sorjonen

karoliina.sorjonen@mtv.fi

MTV uutisoi vuonna 2019 mikkeliläisestä Keijosta, joka pitää mahdollisesti hallussaan hulavanteen pyörittämisen Suomen ennätystä. Nyt 73-vuotias Keijo Penttinen on vienyt hulaharrastuksen vieläkin pidemmälle.

– Ruokahalu alkoi kasvaa ja mietin, mitä kaikkea muuta vanteella voisi tehdä, Penttinen kertoo.

Aluksi mies alkoi tehdä kävelyjä samalla, kun pyöritti painotettua hulavannetta. Penttinen kävelee parhaillaan yli kahden kilometrin matkoja vanne heiluen.

Sitten Penttinen kokeili jotain vielä kunnianhimoisempaa ja yhdisti liikkumiseen rakkaan harrastuksen.

Erikoisharmonikka soi

– Minä soitan harmonikkaa ja pohdin, mitenhän sen voisi yhdistää. Piti hankkia 38 senttimetriä korkea erikoisharmonikka, jotta vanne mahtuu pyörimään mukana. Siitä se innostus sitten alkoi.

Penttinen on soittanut harmonikkaa yli 50 vuotta ja käynyt keikoillakin soittamassa. Miehen mukaan kahden erilaisen intohimon yhdistäminen ei ollut erityisen haastavaa. 

– Kun on olemassa yhdistetty hiihto, niin tämä on yhdistetty harmonikka ja hulavanne. Se on mukavaa touhua eikä yhtään vaikeaa, Penttinen kertoo hyväntuulisesti.

Uusi ennätys suunnitteilla

Lapsuudessa hulavanteilusta innostunut Penttinen pyörittää vannetta yhtäjaksoisesti pitkiä aikoja joka päivä. Avovaimokin on usein mukana hulailussa.

– Tahti on päivittäin puolisentoista ja kahden ja puolen tunnin välillä. Siitä tulee vetreä olo ja kuntokin pysyy hyvänä. 

Mikkeliläispariskunta pyörittää hulavannetta kesäisin omakotitalonsa pihalla. Aikakaan ei kuulemma käy pitkäksi, kun liikkumiseen ottaa oikean asenteen.

Penttinen suosittelee kaikkia kokeilemaan hulavanteilua rohkeasti.

– Antaa vain mennä ja ajattelee mukavia asioita, Penttinen kannustaa.

Vuonna 2019 Keijo ihmetytti suomalaisia epävirallisella Suomen ennätyksellä, kun mies pyöritti hulavannetta yhtäjaksoisesti 10 tunnin ajan. Sama 1,2 kilon painoinen vanne pyörii edelleen, ja Penttinen tähtää uudenlaiseen henkilökohtaiseen ennätykseen.

– Seuraavaksi pitäisi yrittää kävellä samanaikaisesti kolme kilometriä. Tavoitteita pitää ihmisellä aina olla. 

Katso videolta Keijon taidonnäyte, kun harmonikka soi hulavannetta pyörittäen. 

Lisää aiheesta:

Tämä näky saa hieraisemaan silmiä: kuusamolaisella Jarmolla, 58, on hyvin ainutlaatuinen taito Erkin 60-vuotistempaus: Rakensi saunallisen yksiön pyörien päälle, liitti sen Zetorin perään ja taivalsi 500 kilometrin matkan Lappiin – tältä vaunu näyttääEikö hittiharrastus hulavanteilu meinaa sujua sinultakaan? Miesystävä kehitti Heljälle mainion kikan – näin vanne pysyy ylhäällä: "Tämä oli oikeasti nerokas keksintö"Uskomaton taidonnäyte! Keijo, 71, innostui hulavanteista jo lapsena ja veivaa sitä edelleen musiikin tahdissa: Ennätys 10 tuntia ilman taukoja – vaimo syötti samalla appelsiinejaPähkähullu ennätysyritys alkoi: Sami aikoo istua hurjasti kieppuvassa huvipuistolaitteessa 51 tuntia – "Jos tehdään, tehdään kunnolla"Kylmähermoinen suoritus! Taikuri jongleerasi kolmella moottorisahalla 98 heittoa ja rikkoi ennätyksen – "Osaan heittää sahaa niin, että ne eivät leikkaa raajoja"
MikkeliKotimaaVanhukset

Tuoreimmat aiheesta

Mikkeli
  • 30.10.20:15
    Henkirikokset

    "Löin niin kovaa kun lähti" – nainen ehti huutaa vain yhden asian ennen vasaran iskua

  • 30.10.14:31
    Henkirikokset

    Mikkelin murhakäräjät: 19-vuotias mielentilatutkimukseen

  • 30.10.07:10
    Väkivaltarikokset

    Taksikuskin kauhunhetket: Vain välähdys ja Mikkelin murhasta syytetty iski veitsen kaulalle

  • 29.10.20:08
    Henkirikokset

    Murhasta epäilty houkutteli nuorta naista ajelulle matkallaan verityöhön – yhdessä kuvassa karmiva yksityiskohta

  • 29.10.15:50
    Henkirikokset

    Mikkelin murhasyytetty ongelmakierteessä – kaveri epäili poliisille: "Hänellä ei ole tunteita"