Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Keihään MM-miehen jättiheitosta käsittämätön farssi – seurasi järjestäjien sekoilua epäuskoisena

Neeraj Chopran heitosta alkoi melkoinen farssi Aasian mestaruuskisoissa Kiinan Hangzhoussa.
Neeraj Chopran heitosta alkoi melkoinen farssi Aasian mestaruuskisoissa Kiinan Hangzhoussa.2023 Getty Images
Julkaistu 05.10.2023 13:22

MTV URHEILU-Reuters

Keihäänheiton tuoreen maailmanmestarin Neeraj Chopran ensimmäisen heiton mittausvirhe aiheutti uuden skandaalin jo valmiiksi järjestelyiltään takkuilleissa yleisurheilun Aasian mestaruuskisoissa Kiinan Hangzhoussa.

Intialainen Chopra voitti kultaa neljännen kierroksen heitollaan 88,88, mutta oli ennen sitä vaarassa menettää voittonsa ensimmäisen kierroksen tuloksen hylkäyksen takia.

LUE MYÖS: ”Pikku Suomi” hautoo keihäänheiton huippuja alkeellisissa oloissa – Tero Pitkämäen ennustus osui maaliin pikavauhtia

Finaalissa toisena miehenä heittänyt Chopra viskasi kepin yli 85 metriin, mutta tulos ei ilmestynyt digitaaliseen järjestelmään. Järjestäjät päästivät seuraavan heittäjän vuoroon, ja Chopran mittaustulos katosi tuhkana tuuleen.

Tulospalvelussa luki vielä kierroksen lopulla, ettei Chopra ollut heittänyt lainkaan ensimmäistä heittoaan. Tuskastunut olympia- ja MM-voittaja alkoi itse selvittää tilannetta, mutta järjestäjät eivät onnistuneet selittämään tapahtunutta.

– Minäkään en tiedä, mitä tapahtui. Riitelin heidän kanssaan, koska se oli hyväksytty heitto. Kyselin, että mitä tapahtui, mitä tapahtui. Menin heidän luokseen kuusi kertaa, Chopra selvitti.

Kenttävirkailijat alkoivat tutkia ongelmaa kentällä ja etsivät jaloilla tunnustelemalla keihään putoamispaikkaa. Chopra seurasi tapahtumia epäuskoisena.

– He jatkoivat paikan etsimistä, mutta eivät löytäneet sitä. Olin todella pettynyt, koska se oli hyvä heitto ja sain hyvän tuulenkin sen taakse.

Lopulta Chopra sai heittää yhteensä seitsemän heittoa. Hänen ja järjestäjien onneksi neljännellä hyväksytyllä heitolla keihäs kaartoi lähes 89 metriin.

Sekoilu ei ollut ensimmäinen Hangzhoun kisoissa. Aiemmin viikolla naisten 100 metrin aitajuoksun loppukilpailussa isäntämaa Kiinan Wu Yanni teki protestin varaslähdöstään, mikä viivästytti juoksua merkittävästi. Lopulta Yanni sai luvan juosta, mutta hänet hylättiin myöhemmin.

Lauantaina kenttävirkailija sai vakavan vamman, kun moukaripaikalta karannut heittoväline osui lujaa hänen jalkaansa. Mies joutui säären murtuman takia leikkaushoitoon.

Lisää aiheesta:

Ruotsalaiset raivoissaan EM-kisoissa: protesti hylättiin, toimitsijat sekoilivat – "Tämän täytyy olla vitsi"Ruotsalaiset tyrmistyivät – kiekkotähti diskattiin poikkeuksellisella tavalla: "En ole koskaan kuullut vastaavasta"Daniel Ståhlin valmentajalta tiukka puheenvuoro MM-finaalin kohutilanteesta – "Se tärvelee rytmin täysin"Sensaatiomaisesti keihään olympiakultaa voittanut Neeraj Chopra oli pulska poika, joka sai nyt ison lupauksen pääministeriltä – ”Tartuin keihääseen ja rakkaus syttyi”Raskaasti pettynyt Johannes Vetter käytti kaikki keinot: oli yhteydessä heittopaikan valmistajaan – "Olisi kiva, että alusta olisi kaikille sopiva"Näkökulma: Arvotaan MM-mitalit – nyt järki käteen, IAAF
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • 19:50
    MM-yleisurheilu

    Seiväshypyn maailmanmestari ei ole tavannut omaa poikaansa

  • 19:38
    MM-yleisurheilu

    MM-sivallus: Sapettaa Senni Salmisen puolesta – "Se olisi ollut finaaliin riittävä hyppy"

  • 19:15
    MM-yleisurheilu

    Oliver Helanderille yksi toive keihäskarsintaan – Tommi Evilä vaikeasta tilanteesta: "Sellaista nuorallatanssia"

  • 18:29
    MM-yleisurheilu

    Yleisurheilun maailmanmestari myi vielä kolme vuotta sitten kännyköitä – nyt takoo hurjaa jälkeä

  • 17:43
    Urheilu

    Kanadan MM-hirmu hehkutti kaikkien aikojen kisaa: "Jengi meni aivan hulluksi"