Kazakstanissa kansalaisille on yhä epäselvää, mitä tammikuun alun protesteissa oikeastaan tapahtui.
Maan presidentti Kasym-Zhomart Tokajev on syyttänyt mielenosoituksia "bandiitteja" ja ulkomaalaisia militanttiryhmiä.
Nestekaasun hinnankorotuksista alkaneissa levottomuuksissa kuoli maan viranomaisten mukaan ainakin 225 ihmistä. Heistä 19 oli turvallisuusviranomaisia.
Kaikki eivät kuitenkaan usko, että hallinnon kertoma lukema kuolleiden määrästä pitää paikkansa.
Monet kazakstanilaiset pohtivatkin, mikä on levottomuuksissa kuolleiden siviilien todellinen määrä. Epäselvää on myös se, keitä presidentin levottomuuksista syyttämät "ulkomaalaiset terroristit" ovat.
Yksi vastauksia kaipaavista on vanhempansa levottomuuksissa menettänyt Dauren Bitkembajev, 30.
Lue lisää: Kazakstanissa pääsee taas nettiin päivien katkoksen jälkeen
Hänen eläkkeellä olleet vanhempansa kuolivat palavassa autossa lähellä armeijan asettamaa sulkupistettä.
Tapauksesta on julkaistu sosiaalisessa mediassa video. Videon kuvannut silminnäkijä sanoo videolla, että armeija näyttää ampuneen autoa kohti.
– Kaikki sanovat, että armeija ampui heitä (vanhempia) kohti. En ymmärrä. Olivatko he sokeita? He kyllä näkivät, että autossa sisällä istuivat isoisä ja isoäiti -- mitä terroristeja he muka voisivat olla? hän sanoi uutistoimisto AFP:lle.
Tutkijat: Hallintoon kytkeytyvät rikollisryhmät toivat paikalle osan väkivaltaisista protestoijista
Paikallinen politiikan toimittaja Daniyar Moldabekov kertoi uutistoimisto AFP:lle, että maan yhteiskunta on jakautunut kahtia.
– Koska internet suljettiin, monet ihmiset vaikuttavat olleen liian alttiita propagandalle. Nyt he uskovat, että kaikki kadulla olleet ihmiset olivat terroristeja tai vihollisia.
