Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaupoilta vaaditaan lisää rahaa ruuantuottajille, mutta S-ryhmän hanat ovat kiinni: "Olemme pyrkineet tekemään sen minkä pystymme"

8:44Mitä kauppa voi tehdä ruuantuottajien hyväksi? Entä miksi S-ryhmä haluaa mukaan apteekkibisnekseen? Uutisextrassa SOK:n pääjohtaja Hannu KrookMitä kauppa voi tehdä ruuantuottajien hyväksi? Entä miksi S-ryhmä haluaa mukaan apteekkibisnekseen? Uutisextrassa SOK:n pääjohtaja Hannu Krook
Julkaistu 18.06.2022 16:51
Toimittajan kuva

Jaakko Loikkanen

jaakko.loikkanen@mtv.fi

@jaakkoloikkanen

Kustannusten nousu on iskenyt kovaa suomalaisiin ruuantuottajiin. S-ryhmän mukaan se on jo tehnyt voitavansa viljelijöiden tukemiseksi. Suomalaisten ruokaostoksiin hintojen nousu ei vielä juuri ole vaikuttanut.

Maa- ja metsätalousministeriksi keväällä siirtynyt Antti Kurvinen (kesk.) on vaatinut muun muassa Kauppalehden haastattelussa kovin sanoin kauppaliikkeiltä lisää rahaa suomalaisille ruuantuottajille.

S-ryhmä on neuvotellut sopimuksiaan ruokateollisuuden kanssa uusiksi siten, että teollisuudelle ja sen kautta edelleen tuottajille ohjautuisi vuositasolla lisää rahaa satoja miljoonia euroja. Enempää ei pääjohtajan mukaan ole luvassa.

– Me olemme kuluttajaosuuskunta, ja pyrimme tekemään kaikkemme kuluttajien eduksi. Mutta toki tässä vaikeassa tilanteessa olemme pyrkineet tekemään myös tuottajille sen minkä pystymme, SOK:n pääjohtaja Hannu Krook sanoo MTV:n Uutisextran haastattelussa.

Voisiko S-ryhmä tehdä enemmän?

– Tällä hetkellä tämä on se, minkä olemme nähneet olevan sopiva määrä.

Koronasäästöt ylläpitävät ostamista

Kustannusten nousu siirtyy kuluttajahintoihin, ja toukokuussa elintarvikkeiden hinnat nousivat yhdeksän prosenttia. S-ryhmän mukaan raju nousu ei toistaiseksi juuri näy suomalaisten ruokaostoksissa.

Pääjohtaja arvioi, että suomalaisilla keskimäärin on vielä halua ja mahdollisuuksia ostaa entiseen tapaan.

– Nythän on hyvä tilanne, että Suomessa on tosi hyvä, korkea työllisyysaste. Ihmisillä on jäänyt koronan aikana paljon säästöön rahaa, ja sitten meillä on pandemian jälkeinen kesä tulossa ja sinne on ladattu paljon odotuksia.

– Me näemme, että tämä kesä tulee olemaan tosi hyvä kaupallisesti niin kaupoissa, ravintoloissa kuin hotelleissakin, Krook sanoo.

Krookin mukaan kulutusvalintoja aletaan todennäköisesti harkita tarkemmin syksyllä, kun samaan aikaan kallistuvat ruuan lisäksi muun muassa polttoaineet ja asuminen.

Lisää aiheesta:

Kallis ruoan hinta on piinannut suomalaisia jo pari vuotta – käänne vihdoin näkyvissäRuoka kallistuu – samalla ruokaa myyvien kauppaketjujen tulokset ovat nousussa, sanoo KuluttajaliittoRuuan hinta kohoaa, mutta miten paljon suomalainen on valmis maksamaan? "Kyseessä on akuutti kriisi"Ruoan hinta on noussut rajusti – S-ryhmästä suositellaan selkeää valintaa ruokaostoksilla: "Nyt siihen on kaksinverroin syytä"Ruoan hinnan nousulla voi olla yllättäen myös yksi positiivinen vaikutus – asiantuntija Uutisaamussa: "Näen kultareunuksen" Maanviljelijöiden ahdinkoon ei löydy markkinoilta nopeaa pelastusta – valtio ja pankit ehkä ensiapuun
MTV UutisextraS-ryhmäRuokatuotantoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

MTV Uutisextra
  • 13.9.18:18
    Talous

    OP-pomo MTV:lle: Talouden pikaelpymisestä selvä merkki – "Samppanjapullo voi poksahtaa"

  • 6.9.13:09
    Ukrainan sota

    Ulkoministeri Valtonen korjasi ennustettaan Ukrainan sodasta synkemmäksi

  • 5.9.15:11
    Israel

    Valtonen puolustaa Palestiina-päätöstään MTV:lle: "Israel pyrkii tuhoamaan toisen osapuolen"

  • 7.6.07:30
    Finnair

    Finnairin toimitusjohtaja pahoittelee lakkoja MTV Uutisille: Jo 260 000 asiakasta kohdannut häiriöitä

  • 30.5.20:35
    Orpon hallitus

    Työllisyyden käänne on tulossa pian, sanoo työministeri Marttinen