Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaunokirjallisuuden myynti kasvoi alkuvuonna selvästi – "Kirjakaupan odotukset loppuvuodelle korkealla"

Kuvituskuvaa kirjakaupasta.
Kuvituskuvaa kirjakaupasta.
Julkaistu 25.09.2017 13:22

MTV UUTISET – STT

Kaunokirjallisuuden myynti Suomessa on kasvussa. Kirjakaupoissa kauppa kävi alkuvuonna selvästi viime vuotta vilkkaammin, kertoo Kirjakauppaliitto.

Tammi-kesäkuussa suurten kirjakauppojen kokonaismyynti kasvoi 8,1 prosenttia edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Kaunokirjallisuuden myynnissä kasvua oli peräti 13,2 prosenttia.

Kokonaiskasvua veti myös oppikirjojen myynti, joka kasvoi uuden opetussuunnitelman siivittämänä 21 prosenttia.

Luvut perustuvat Adlibriksen, Akateemisen Kirjakaupan, Infon ja Suomalaisen Kirjakaupan myyntiin.

Vahva alkuvuosi on nostanut odotuksia syksyn myyntiä kohtaan.

– Kirjakaupan odotukset loppuvuodelle ovat korkealla, sillä perinteisesti myynti on painottunut vahvasti syksyyn, Kirjakauppaliiton toimitusjohtaja Laura Karlsson sanoo tiedotteessa.

Kotimaisesta kaunokirjallisuudesta myydyin oli huhtikuisesta ilmestymisestään alkaen Jenni Haukion Katso pohjoista taivasta. Elokuussa sen ohi nousivat Kjell Westön Rikinkeltainen taivas ja Leena Lehtolaisen Viattomuuden loppu.

Ulkomaisista kaunokirjoista suosituimpia ovat olleet Jo Nesbön Jano ja Lars Keplerin Kaniininmetsästäjä.

Lisää aiheesta:

Kaunokirjojen kauppa piristynyt alkuvuonna – tietokirjojen myynti laskeeKirjakauppojen myynti miinuksella – liiton mukaan syynä yksi hallituksen päätösYhä harvemmat tietokirjat myyvät – Räikkösen ja Loirin elämänkerrat valtavia myyntimenestyksiä: "Tunnetun kirjailijan ja henkilön yhdistäminen voi tuplata kiinnostuksen"Tässä ovat kaunokirjallisuuden kuusi Finlandia-ehdokasta – näiden joukosta valitaan jälleen joululahjojen suosikkiSuomalaiset ostivat viime vuonna 18 miljoonaa kirjaa – äänikirjojen suosio ja kirjastojen lainausmäärät ovat nousussaKustantajat riemuitsevat: Äänikirjat lyöneet läpi – kirjat löytäneet uusia yleisöjä
Kulttuuri

Tuoreimmat aiheesta

Kulttuuri
  • Eilen05:42
    Keksinnöt

    Keksijä Raimo, 85, rakensi pihalleen 20-tonnisen brontosauruksen niksibetonista

  • 2.11.08:12
    Historia

    Tältä näytti muinainen suomalainen nuorukainen

  • 1.11.21:28
    Pariisi

    Naiselle ja miehelle syytteet Louvren jalokivivarkaudesta – koruja ei ole löydetty

  • 31.10.20:47
    Halloween

    Karkki vai kepponen? MTV vieraili hyytävässä Halloween-pihassa Helsingissä

  • 31.10.18:09
    Juhlat

    Halloween, vai sittenkin kotimainen kekri? Noitaopiston Katariina paljastaa rituaalinsa salat