Katsaus Bill Gatesin 16 vuotta vanhaan kirjaan: Aavemaisen tarkkoja ennustuksia
Vuonna 1999 Microsoftin perustaja Bill Gates kirjoitti mielenkiintoisen teoksen: Bisnestä ajan hermolla.
Kirjassa Gates teki useita ennustuksia tulevaisuuteen, jotka näyttävät nyt osuneen jopa pelottavan tarkasti toteen.
Kannattaa muistaa, että vuosi 1999 erosi tietotekniikan osalta melkoisesti nykyisestä. Toki tuolloin oli jo kännyköitä, netti ja sähköpostit, mutta some-into, älypuhelinbuumi ja monet muut meille nykyisin kovin arkiset tekniikka-asiat olivat tuolloin vielä silkkaa scifiä.
Business Insider luettelee sivuillaan Gatesin aikoinaan tekemiä ennustuksia Aalto-yliopistossa opiskelevan Markus Kirjosen blogin innoittamana. Kokosimme näistä ennustuksista yhteen muutamia kiinnostavimpia.
Gatesin mielenkiintoisimmat ennustukset vuodelta 1999
1. Hintavertailusivustot
Gates ennusti, että automaattisia hintaseurantasivustoja tullaan kehittämään, jotta ihmiset kykenevät löytämään netin kautta edullisia tuotteita. Ja lähes kaikkihan meistä ovat jo pidemmän aikaa hyödyntäneet hintavertailusivustoja.
2. Älykkäiden mobiililaitteiden buumi
Gates ennusti, että ihmiset tulevat kulkemaan pienet älykkäät laitteet mukanaan. Näiden laitteiden avulla he pystyvät kirjautumaan lennoille, lukemaan uutiset ja hoitamaan asioitansa sähköisesti, missä tahansa he liikkuvat. Ytimekäs vastaus tähän: Älypuhelin.
3. Digitaaliset apurit
Gates ennusti, että ihmisille kehitetään digitaalisia apureita, jotka kykenevät synkronoimaan tietoja muiden laitteiden välillä kätevästi. Laite kykenee lukemaan sähköpostit ja ilmoitukset ja esittämään käyttäjälle häntä kiinnostavaa tietoa.
Nykyään Google Now -tyyppiset palvelut ovat jo pitkällä tämänkaltaisessa toiminnassa ja kehitys kulkee nopeasti eteenpäin.
4. Kodin tarkkailu verkkokameran kautta
Gates ennusti, että ihmiset alkavat tarkkailla kotejaan online-verkkokameroiden avulla. Järjestelmä ilmoittaa, jos kotiisi menee joku, kun olet poissa. Kuulostaako tutulta?
5. Sosiaalisen median synty
Gates ennusti, että perheiden ja ystävien väliset nettisivustot tulevat olemaan yleisiä. Ja näinhän siinä tosiaan kävi: Tästähän pitävät nykyään huolen Facebook, Twitter ja Instagram kumppaneineen.
6. Älykäs mainostaminen
Jo vuonna 1999 Gates uskoi, että mainoksista tulee älykkäämpiä, kun niiden esittämisessä aletaan kiinnittää huomiota kohteiden ostokäyttäytymiseen.
Tässähän ollaan menty jo niin pitkälle, että esimerkiksi Google tietää ostokäyttäytymisestäsi enemmän kuin sinä itse ja mainoksia ropisee niin, että silmiä särkee.
7. Online-rekrytointi
Gates ennakoi, että työntekijöitä tullaan rekrytoimaan verkon kautta. Yksi sana kattakoon monet nykyiset verkon rektytointikanavat: Linkedin.
Itsestäänselvyyksiä nykyään, mutta ei vuonna 1999
Kaikki edellämainitut ennustukset tuntuvat aivan itsestäänselvyyksiltä nykyään. Monelle saattaa tulla mieleen, että kyse ei ollut edes ennustuksista vaan eräänlaisesta ennalta nähtävillä olleesta selkeästä kehityksestä.
Mutta koetapa itse tehdä IT-alan ennustuksia vuoteen 2031 ja katsotaan kuudentoista vuoden päästä, että moniko niistä osui oikeaan.
Uusimmat
-
14:30
Kommentti: Rallin MM-sarjassa merkittävä vedenjakaja – tuleeko eteen ikäviä yllätyksiä?
-
14:29
Ari Vatanen palaa Suomen sorateille: "Elämä on ollut kirjaimellisesti aikanaan katkolla"
-
14:24
Poikajoukko ryösti nuoren miehen Vantaalla kevyen liikenteen väylällä ja hakkasi tätä metalliputkilla – poliisi kaipaa silminnäkijähavaintoja
-
14:06
Kuuntele katuvat sanat: 21-vuotias venäläissotilas kohtasi oikeudessa ampumansa miehen lesken
-
14:04
Renny Harlinin Johanna-vaimo sädehtii näyttävässä iltapuvussa Cannesissa – vieressä poseeraa Vampyyripäiväkirjat-tähti
-
13:59
Toyota-tähti kuittasi napakasti puheet pakkovoitosta – "Se päättyy yleensä katastrofiin"
-
13:57
Venäjä suunnittelee Mariupolista lomakohdetta – sota on lisännyt vesikauhun leviämisen vaaraa: MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
13:53
Erittäin harvinainen apinarokko rantautui Ruotsiin – uuden havainnon alkuperää ei tiedetä
-
13:32
MTV paikalla: Sellimurhasta syytetyt pääsivät ääneen – oikeudessa riehunut mies järjesti taas erikoisia kohtauksia, toinen muutti kertomuksensa täysin
-
13:24
57-kiloinen rescue-koira Aku matkusti Matin kanssa 3 700 kilometriä Espanjasta Suomeen – tällainen oli kaksikon menopeli
-
13:15
Mitä tekee Jukka Jalonen? Jonne Virtanen esittää kovaa ratkaisua – "Tämä on lähes pyhä asia Jaloselle"
-
13:12
Jari-Matti Latvalan joukoilla kovat valtit MM-rallissa – Toyotan yllä myös isoja kysymysmerkkejä
-
13:11
Tämä tyrmäävä kolaus päätti suomalaistuomarin MM-kisaottelun – "Ei ollut varmuutta tuleeko jotain oireita"
-
12:58
BB-voittaja Kristian Heiskari teki merkittävän asumismuutoksen – osti asuntovaunun, jossa aikoo viettää vuoden: "Tässä sitä ollaan"
-
12:55
Zelenskyin neuvonantaja: "Älkää tarjotko tulitaukoa ellei Venäjä vetäydy – ennen sitä neuvottelemme aseilla ja pakotteilla"
-
12:49
Näin syntyvät Leijonien pelipaidat – tätä pelaaja ei saa tehdä tai tulee ongelmia: ”Niitä ei voida korvata”
-
12:44
Kommentti: Leijonajohto ratkoo MM-kisojen kuuminta kysymystä – säästäkää tämä takarivin sankari
-
12:41
Voiko bensan litrahinta nousta jopa kolmeen euroon?
-
12:40
Lämpöaalto paahtaa Länsi- ja Etelä-Eurooppaa – loppuviikosta Espanjaan yli 40 astetta
-
12:31
Kalle Rovanperältä karu arvio tilanteestaan – "Harmittavasti näyttäisi siltä, että juuri..."
-
Lataa lisää