Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Kati Tervo selätti syövän: Hetken aikaa ajattelin pahinta

Kirjailijat Kati ja Jari Tervo
Kirjailijat Kati ja Jari Tervo
Julkaistu 02.10.2014 16:30
Toimittajan kuva

Heini Kangasluoma-Pakanen

heini.Kangasluoma-Pakanen@mtv.fi

Kirjailija Kati Tervo puhuu syöpädiagnoosistaan luodakseen toivoa muille ja lisätäkseen tietoisuutta.

Kirjailija Kati Tervon elämä muuttui neljä vuotta sitten lokakuussa, kun rutiinitarkastuksen yhteydessä hänen rinnastaan löytyi kasvain.

– Minulta oli aiemminkin otettu näyte, joten en huolestunut. Aiemmin näyte oli ollut puhdas, mutta nyt lääkäri soitti ja kertoi huonot uutiset. Hän laittoi paperini eteenpäin tarkempiin tutkimuksiin, Tervo muistelee.

Tervo kertoi syöpäkokemuksestaan ensimmäiseksi Yhteishyvä-lehden kolumnissaan sekä torstain Ilta-Sanomissa. Kirjailija puhuu nyt, kun sairausajasta on kulunut tarpeeksi aikaa. Lisäksi häntä motivoi lokakuussa alkanut Roosa Nauha -kampanja, jolla tuetaan kotimaista rintasyöpätutkimusta.

Kirjailija kuvailee MTV.fille, että aluksi diagnoosia oli vaikea käsittää.

– Olihan se käsittämätön asia, että koskettaako tämä nyt minua. Jotenkin sitä on ollut niin tuudittautunut, että ei se minun kohdalleni satu. Olin suunnitellut tulevat kuukaudet täyteen menoja ja yhtäkkiä kaikki oli sekaisin. En voinutkaan tehdä ja mennä ja epätietoisuus vaivasi, kyllä siinä itkettikin.

Tervo korostaa vertaistuen tärkeyttä. Usein potilailla pyörii monenlaisia ajatuksia päässä ja epätietoisuus kalvaa. Ennen leikkausta kukaan ei osaa täydellä varmuudella sanoa, miten paha tilanne on.

– Ihminen on aika yksin saadessaan diagnoosin. Vaikka olisi kuinka perhettä tai muuta ympärillä. Itse kun kuulin syövästä, niin minulla ei ollut vertaistukea. Myöhemmin vasta juttelin syövän sairastaneen tuttavan kanssa.

– Ensin ajattelin hetken aikaa pahinta, vaikka alusta asti tiesin pääseväni helpommalla. Asia on kuitenkin niin henkilökohtainen, että se menee pintaa syvemmälle. Kävi mielessä, että mitä minusta on enää jäljellä kaikkien hoitojen jälkeen?

Syöpäyhdistys tarjoaa toki vertaistukiryhmiä, mutta niihin Tervo ei halunnut mennä, jotta häntä ei tunnistettaisi. Kotona hän sai kuitenkin tukea mieheltään, kirjailija Jari Tervolta.

– Jari tiesi koko ajan missä mennään ja hänelle sain jutella. Jotenkin sitä ei kuitenkaan juttele miehelle samalla tavalla, kuin saman asian kokeneelle naiselle. Olenkin kuvaillut, että tämä on naisten kova koulu.

Sädehoidot väsyttivät: Jäsenet tuntuivat lyijynraskailta

Leikkauksessa Tervolta poistettiin rinnasta pieni kasvain. Lisäksi häneltä poistettiin neljä imusolmuketta. Haavojen parannuttua alkoivat sädehoidot.

– Minulle määrättiin 25 kertaa sädehoitoa, mikä on aika tavallinen määrä. Pääsin paljon helpommalla kuin aggressiivisen syövän diagnoosin saaneet ja sytostaattihoitoihin joutuneet. Tosin olin niin mahdottoman väsynyt hoitojen aikaan, että ei se vähältä tuntunut.

Tervo kiittelee sädehoito-osaston hoitajia, joiden kannustavuuden avulla hoitoihin oli helppo mennä. Usein potilaita rohkaistaan palaamaan työelämään sädehoitojen aikana. Tervo kuitenkin koki, että hoitojen aiheuttama väsymys vei voimat.

– Joka päivä hoidon jälkeen tuli oikein sellainen väsymyskuoppa. Jäsenet tuntuivat lyijynraskailta, se oli hyvin erilaista väsymystä. En olisi voinut kuvitellakaan, että olisin saanut silloin mitään järkevää aikaa.

”Ei kannata siirtää asioita, joita meinaa tehdä”

Sädehoidot sujuivat Tervon kohdalla ongelmitta ja pian niiden päätyttyä hän sai kuulla helpottavan diagnoosin.

– Hoitojen jälkeisessä loppukäynnissä minulle kerrottiin, että olen nyt terve. Ei se kyllä siltä tuntunut, kun olin hoidoista vielä niin naatti. Olin parantunut. 

Loppukäynnin jälkeen Tervo on käynyt vuosittain tarkastuksissa. Ensi vuonna hänellä on edessään vielä viimeinen kontrolli. Lääkärit ovat luvanneet solutyyppiin vedoten Tervolle avaria tulevaisuusnäkymiä, joten sairaus ei enää ole mielen päällä.

– Toki kaikki kokemani pysäytti siten, että osaa olla empaattisempi toisia potilaita kohtaan. Heillä voi olla vielä rankempia hoitoja edessään. Opin myös sen, että ei kannata siirtää asioita, joita meinaa tehdä. Usein eletään niin huolettomasti, että ”kyllä minä sen sitten joskus hoidan”.

Tervo onkin toteuttanut kaikki suunnitelmat, joita hän joutui sairauden takia aikoinaan siirtämään. Diagnoosin aikaan hänellä oli myös jo aihe romaaniin, jonka hän kirjoitti myöhemmin. Tervon romaani Sukupuu ilmestyi elokuussa.

Seurapiirit
Toimittajan kuva
Heini Kangasluoma-Pakanen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Hugo-vauva oli iloinen eikä itkenyt juuri koskaan – yhdessä yössä koko perheen elämä muuttuiSyöpä ja kuolema saivat Sarahin ja Riikan auttamaan muita – "Elämässä täytyy olla muutakin kuin sairaus"Marika Kojo ajoi kolarin ja sai syöpädiagnoosin samana päivänä: "Elän kuoleman rajapinnoilla"Elli, 42, on sairastanut keuhkosyöpää jo 13 vuotta: "Elän puolen vuoden sykleissä"Kesä, joka muutti kaiken – Eemeli Peltosen puoliso kertoo MTV:lle, mitä tapahtui ennen kansanedustajan kuolemaa Yksi lyönti muutti kaiken – Henri kokee itsensä silti onnekkaaksi: "Olen ikuisesti kiitollinen"

Tuoreimmat aiheesta

Seurapiirit
  • 06:00
    Juhani Koskinen

    Juhani Koskinen avautuu podcastissa hänen ja Veronica Verhon erosta: "Tosi iso helpotus"

  • Eilen10:30
    Lauri Karhuvaara

    Lauri Karhuvaara arvioi, miksi Ronn Mossin haastattelusta tuli klassikko – tapasi Kaunarit-tähden viime syksynä

  • 31.1.13:02
    Huomenta Suomi

    Tommi Läntisen ja Helena-rakkaan ensikohtaaminen taltioitiin sattumalta kameralle – katso kuva!

  • 31.1.12:19
    Antti Luusuaniemi

    Antti Luusuaniemi ilmestyi suoraan lähetykseen aurinkolasit päässä

  • 31.1.12:13
    Amanda Harkimo

    Amanda Harkimo kertoo, miten suru sai hänet sekaisin: "Tuli tehtyä tyhmiä asioita"