Kärsi tappion supersuositussa nettipelissä – miestä syytetään tappouhkausten lähettämisestä 11-vuotiaalle: "Sinä kuolet!"

Oikeuskanteen mukaan 45-vuotias Michael Aliperti lähetti 11-vuotiaalle pojalle tappouhkauksia sen jälkeen, kun hän oli hävinnyt tälle suositussa Fortnite-pelissä. Alipertia syytetään törkeästä häirinnästä ja toimimisesta tavalla, joka vahingoittaa lasta.
Yllä olevalla videolla kerrotaan, miten rahapelit syntyvät.
Kun 45-vuotias Michael Aliperti hävisi 11-vuotiaalle suositussa Fortnite-pelissä, hän uhkasi ampua tämän kuoliaaksi.
Syytteiden mukaan Huntingonista kotoisin oleva mies lähetti lapselle pelottavia teksti- ja ääniviestejä maanantaiaamuna yhdeksän aikaan.
Kanteen mukaan mies raivosi: ”Etsin sinut, ja minulla on ase. Sinä kuolet.”
Aliperti uhkaili tulevansa pojan luokse vielä samana iltana.
Tapauksesta kertoo muun muassa New York Post -sivusto.
Syyte häirinnästä
Kings Parkista kotoisin oleva poika kertoi poliiseille, että osa uhkailuviesteistä oli lähetetty Xbox-pelikonsolin kautta sen jälkeen, kun hän oli voittanut miehen nettipelissä.
Alipertia syytetään törkeästä häirinnästä sekä toimimisesta tavalla, joka vahingoittaa lasta. Hän voi vapautua 2 500 dollarin takuita vastaan.
Oikeus määräsi pojan suojeluun.
Lähteet: Nypost.com, Independent.co.uk
Uusimmat
-
19:15
Jukka Jalonen löysi Leijonien pelistä tärkeän kehityskohdan – "Pitää pystyä välttämään"
-
19:07
Kimi Räikkösen tilastofakta viimein rikki – Ferrarilla kesti 14 vuotta uusia temppu
-
19:05
Zelenskyin mukaan Ukrainalle kelpaa vain EU:n täysjäsenyys – MTV seuraa sotaa
-
18:54
Saako tällä simppelillä eleellä toisen ihastumaan? Asiantuntijat arvioivat hittikikan tehoa
-
18:53
Sveitsin tähdeltä älytön taklaus – koko Kanadan penkki reagoi raivokkaasti
-
18:49
Kommentti: MM-kisojen tunnelmasoppa sai jo outoja piirteitä
-
18:40
Valtteri Bottas oli taas tarjota sokin Lewis Hamiltonille – kovaa puhetta Viaplaylle: "Rata ei sovi autollemme"
-
18:27
MTV seuraa: Kalle Rovanperältä jäätävä veto! Kärkitaistelu käy kuumana, edessä yksi ratkaisupätkistä
-
18:25
Leijonat liiteli tyylipuhtaaseen voittoon – Itävallan maalivahti joutui kovan rummutuksen kohteeksi
-
18:09
Leclerc kuittasi Verstappenin virheen! Bottakselta jälleen upea aika-ajo
-
18:05
RKP:n puoluekokous Turussa: Henriksson vastaisi inflaatioon keventämällä työn ja eläkkeiden verotusta
-
18:04
Gossip Girl -faneille iloisia uutisia – sarjan päätähdet tekivät paluun podcastissa
-
17:48
Sébastien Ogier kertoi syyn ulosajolleen – kritisoi samalla sääntöjä: "Ei pitäisi olla mahdollista"
-
17:40
Ilmiömäinen torjunta! Itävallan maalivahti pysäytti Mikael Granlundin upeasti
-
17:29
"Vihdoin maistiaisia kesästä" – sää lämpenee alkuviikosta, mutta ilo jää lyhyeksi
-
17:26
Katariinan raparperipiirakan ohje on käsittämättömän suosittu – nyt tehdään taas Maisemakahvilan raparperipiirakkaa!
-
17:11
Vihreiden Iiris Suomela antaa puheenjohtajan sijaisuudesta itselleen kouluarvosanan 8
-
17:05
Vihreät esittää sunnuntailisien poistamista, rahaa luonnonsuojeluun ja yli kahden vanhemman sallimista lapselle – näin puolue kommentoi laskevaa kannatusta
-
16:47
Sami Kapanen kertoi syyn Leijonat-vahti Harri Säterin poissaololle – "Ei syytä huoleen"
-
16:45
Erikoinen tilanne yllätti oikeussalissa – Johnny Depp ja asianajaja repesivät täysin kun puheeksi otettiin Disney ja miljoona alpakkaa
-
Lataa lisää