MTV Urheilun asiantuntija Karri Kivi on hämillään Tappara-fanien lauantaisesta eleestä.
Kolme edellistä Suomen mestaruutta voittaneen Tapparan kausi on sujunut tahmeasti. Peliesitykset ovat varsinkin viime viikkoina olleet todella heikkoja. MTV Urheilun asiantuntija Karri Kivi kummastelee, miten Tappara voi pelata noin nimekkäällä ryhmällä noin kehnosti kuin nyt.
– Hämmentää, että Tappara on viimeinen 15 pelin kuntopuntarissa. Peli on tosi sekaisin. Miten he voivat pelata noin? Siellä on pirun hyvä ryhmä. Sentterit Mattila-Rauhala-Räsänen-Keskinen, se on aika kova keskusta. Peräpää pirun vahva ja laiturit, Kivi listaa.
LUE MYÖS: Tapparan faneilta raju ele – vaadittiinko Rikard Grönborgille potkuja?
Yksi osa-alue Tapparan pelissä tällä hetkellä kuitenkin sakkaa.
– Maalivahdit eivät ole voittavalla tasolla tällä hetkellä, Kivi sanoo.
Tapparan maalivahtiosasto vaihtui täysin viime kaudesta, kun monivuotinen mestarivahti Christian Heljanko siirtyi Ruotsiin. Heljangon saappaita täyttämään saapui konkarivahti Juha Metsola, joka on esiintynyt tolppien välissä paikoin vaisusti.
