Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Kärpät-faneja haukuttu junteiksi – Juha Junno otti kantaa oululaisten kiisteltyyn perinteeseen

Lehtikuva
Julkaistu 24.04.2018 06:24
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

@ossikarvonen

Kärppien toimitusjohtajan paikan viime kauden päätteeksi jättänyt Juha Junno on ottanut kantaa tänäkin keväänä puhuttaneeseen asiaan: onko Kärpät-fanien käytös Maamme-laulun aikana töykeää vai hyvää jääkiekkokulttuuria?

Video: Tulosruudun juttu neljännestä finaalista kommentteineen molemmista leireistä. 

"Pohjoinen!"

Kyseinen huuto on kuultu jo vuosien ajan Kärpät-fanien suusta Maamme-laulun yhteydessä oululaisseuran pudotuspeliotteluissa.

LUE MYÖS: Tappara-tähti avasi kohahduttanutta jäähytilannetta – "Olisi varmaan pitänyt olla hiljaa"

Maanantainakin se kajahti kuuluvasti, vaikka neljäs liigafinaali pelattiin Tapparan kotiluolassa Tampereella.

Kärpät-fanien perinne on kerännyt mielipiteitä puolesta ja vastaan. Osa on leimannut heidät Maamme-laulun päälle mölyäviksi junteiksi, osa pitää huutoa komeana kiekkoperinteenä. 1.03698737Juha Junno keväällä 2017.Matti Raivio/All Over Press

Mitä mieltä asiasta on Kärpät-pomona 21 vuotta toiminut Junno? Hän jännitti neljättä liigafinaalia Hakametsän lehtereillä.

– Minusta se on erittäin hieno asia. Suomen maahan kuuluu se pohjoinen. Olihan se mahtava tänäänkin, kun fanikatsomo lauloi sen. Se on minusta hienoa, että olemme ylpeitä ja tunnustetaan pohjoinen, Junno kommentoi MTV Sportille.

LUE MYÖS: SM-liigan finaaleissa hämmästyttävä fakta: miten tämä on mahdollista?

Maanantaina äänekäs huuto ei Kärppiä auttanut, sillä Tappara otti finaalisarjan ensimmäisen voittonsa 2-0-lukemin. Kärpät johtaa sarjaa nyt voitoin 3-1 ja on edelleen voiton päässä SM-kullasta. 

Kärppien kultasormena tunnettu Junno ei ole enää mukana seuran päivittäisessä toiminnassa, mutta on auttanut Kärppiä siirtymävaiheessa kauden aikana. Häntä on lämmittänyt seuran menestys laajalla rintamalla. 

– Todella hieno kausi koko seurassa. Juniorijoukkueet hankkivat mitaleja ja naiset etenivät Suomen mestariksi. Ja nyt vielä miesten joukkue finaaleissa, Junno summasi.

Kärppien miesten joukkueen mahdolliset mestaruusjuhlat siirtyivät ainakin tiistai-iltaan. Viides finaali pelataan tuolloin Oulun Raksilassa.

9:00Kuinka käy SM-liigan finaaleissa?

Lisää aiheesta:

NHL-tähti reagoi välittömästi SaiPan sensaatiotemppuun – Pohjois-Amerikasta lämmin tervehdysNäin Christian Heljanko kommentoi häneen liittyvää kohutapausta – "Vahvempana eteenpäin"Kärppien ex-tähti: Kaikki seurassa ovat pettyneitä – "Kun katselee tuota joukkuetta..."Lauri Marjamäen selityksiin kyllästytty jo Oulussakin – mestariluotsi täräytti pohjat lauantaina: "Käsittämätön lausunto"Kärpät juhli Lasse Kukkosen juhlaottelussa, Oulussa taas jääongelmia – "Noloa kaikille"Kärppien pettymys kääntyi nousuriemuksi 20 vuotta sitten – Karri Kivi sai vastauksen kysymykseensä: "Mikä on tämän paskan tarkoitus?"
LiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • Eilen20:09
    Lukko

    SM-liigapelaaja Nuutti Viitasalo kommentoi nyt rahanpesusyytettään

  • Eilen19:02
    Lukko

    SM-liigatähti Antti Raannan yllä nyt iso mysteeri – Karri Kivi: "Tämä oli aika odotettavissa"

  • Eilen17:01
    Lukko

    SM-liigapelaaja Nuutti Viitasaloa syytetään rahanpesusta

  • Eilen13:38
    Liigaviikko

    HIFK:n umpikuja eskaloitumassa – Karri Kivi tyrmäsi löperöt puheet Liigaviikossa: "Ihan turha selittää"

  • Eilen11:47
    Jääkiekko

    Tähtipelaaja Antti Raanta tutkimuksiin