Torstaina alkaneen Lemmenjoki-oikeudenkäynnin todistajat kertoivat tarinan Ilmavoimille tärkeästä sidosryhmätilaisuudesta, joka meni pahasti pieleen. Kaikkien mukaan syyskuun 2017 katastrofiin oli yksi syy: Karjalan lennoston ex-komentaja Markus Päiviön käytös.
Esimerkiksi harjoituksessa mukana ollut Karjalan lennoston ex-henkilöstöpäällikkö kertoi olleensa erittäin järkyttynyt ja edelleen häpeissään Markus Päiviön toiminnasta.
Todistajat kertoivat Päiviön muun muassa kutsuneen osallistujia homorunkkareiksi kovaan ääneen ravintolassa, jossa oli myös ulkopuolisia. Homottelu, arvon alentamisella tai erottamisella uhkailu, simputtaminen ja muut törkypuheet kestivät viikonlopun kestäneessä harjoituksessa todistajien mukaan alusta loppuun riippumatta siitä, oliko Päiviö juopunut vai selvin päin.
Edes harjoituksessa mukana ollut päällikkölääkäri ei henkilöstöpäällikön mukaan säästynyt. Hän kertoi esimerkin siitä, miten harjoitusta johtanut Päiviö yritti tarjota ryyppyä lääkärille harjoitustehtävän jälkeen.
– Lääkäri kieltäytyi ryypystä. Sen jälkeen Päiviö kysyi, oletko raskaana? Lääkäri vastasi en. Tähän Päiviö vastasi, että tämän reissun jälkeen ainakin olet, henkilöstöpäällikkö sanoi.
Lääkäri on kiistänyt esitutkinnassa kuulleensa tällaista.
Nurmeksen kunnanjohtaja Asko Saatsi taas kertoi Päiviön todenneen hänelle julkisesti, että hän on Suomen paskin kaupunginjohtaja. Saatsin mukaan Päiviö myös tunkeutui hänen huoneeseensa illalla.
– Olin nukkumassa everstiluutnantin kanssa samassa huoneessa. Päiviö tunkeutui huoneeseeni ja sanoi, että täällähän ne homopojat nukkuvat.