Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Karjalainen: Rakkaus ei ylitäkään rajoja – maisteri ei huoli duunaria

Shutterstock
Julkaistu 03.03.2015 11:43

MTV LIFESTYLE

Tapailisitko ihmistä, jonka koulutustaso on kovin erilainen kuin omasi? Todennäköisesti et. Sanomalehti Karjalainen uutisoi kotimaisesta tutkimuksesta, joka selvitti koulutustason vaikutusta parinvalintaan.

Väitöskirjatutkija Elina Mäenpään väestötieteen alan tutkimuksen mukaan jopa lähes puolet suomalaisista valitsee puolison, jonka koulutustausta on sama kuin itsellä.

Kaikista suomalaispareista 45 prosentilla on samantasoinen koulutus, mutta korkeasti koulutetut haluavat vielä useammin rinnalleen samanveroisen maisterin. Yhdeksällä parilla kymmenestä koulutustasossa oli korkeintaan yhden asteen ero.

Koulutustason erot ylittävä rakkaus on Suomessa todella harvinaista. Mäenpään tutkimuksen mukaan vain 0,5 prosenttia pareista on sellaisia, jossa toisella on ylempi korkea-asteen tutkinto ja toisella vain peruskoulun päättötodistus.

Kumpi sitten yleensä on se koulutetumpi osapuoli? Nykyisin naiset ovat miehiä korkeammin koulutettuja, ja se näkyy myös parisuhdetilastoissa. Nainen on korkeammin koulutettu 38 prosentissa suhteita, kun miesten kohdalla vastaava luku on 20 prosenttia. Mäenpää ei allekirjoita kuitenkaan väitteitä siitä, että koulutetut naiset olisivat ronkeleita parisuhdemarkkinoilla.

– Koulutuseroja voi kompensoida myös miehen parempi palkka. Hyvätuloinen, vähemmän koulutettu mies voi olla korkeasti koulutetulle naiselle sopiva valinta, Mäenpää toteaa Karjalaisen haastattelussa.

Sama tausta saa rakastumaan

Länsimainen yhteiskunta ihannoi romanttista, rajat ylittävää rakkautta, mutta käytännössä hakeudumme samanlaisen taustan omaavien ihmisten piiriin. Suomi ei ole samanlainen luokkayhteiskunta kuin moni muu maa, mutta lapsuuden perheen sosioekonominen asema vaikuttaa parinvalintaan. Samankaltaiset kokemukset, arvot ja asenteet auttavat ymmärtämään toista.

Tulosten selkeydestä yllättynyt Mäenpää pohtii Karjalaisen haastattelussa myös käytännön arjen osuutta asiaan – ehkä suomalaiset eivät vain kohtaa arjessaan erilaisen taustan omaavia kanssaihmisiä?

– Asuinpaikkakunnalla ja -alueella on merkityksensä, samoin koulurakennuksilla. Yliopistossa opiskelevat eivät välttämättä kohtaa arjessaan ammattiopistossa tai ammattikorkeakoulussa opiskelevia, jos rakennukset sijaitsevat eri puolilla kaupunkia. Myös vapaa-aika vietetään usein omissa opiskelijapiireissä.

Lähde Karjalainen

Lue lisää tutkimuksesta täältä.

Koulutus ja rakkaus

Ylittikö rakkaus koulutusrajat? Vastaa kyselyyn!

Etsimme haastateltavaa! Kuulutko sinä tuohon 0,5 prosenttiin, jossa puolisoilla on iso ero koulutustaustassa? Miten se on vaikuttanut suhteeseenne? Vastaa kyselyyn ja jätä halutessasi yhteystietosi toimittajan yhteydenottoa varten.

Kilpailuformi - Lukijakysely

Lisää aiheesta:

Suomalaisten vauvakuume hiipuu, tietyistä asioista ei haluta tinkiä – "Elämä pitää ehtiä elää ennen kuin lapset syntyvät"Lapset, uravalinta, hypergamia ja tasa-arvon paradoksi – tästä johtuu sukupuolten palkkaeroTuore Nuorisobarometri paljastaa, miten nuoret suhtautuvat työelämään, myös sukupuolten välillä on erojaKirja-arvio: Yhteiskuntaluokka parisuhdetta määräämässäLuulitko, että avioliitto tekee terveeksi ja onnelliseksi? Väärin – koskaan ei ole ollut parempi aika olla sinkku kuin juuri nytJoko nainen saa saada? Seksikumppanien määrä kiinnostaa edelleen ihmisiä
RakkausSeksi ja parisuhdeLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Rakkaus
  • 1.11.19:52
    Seksi ja parisuhde

    Ennen kirjoitettiin rakkauskirjeitä, nykyisin selataan Tinderiä – onko rakastuminen muuttunut?

  • 4.10.19:08
    Treffit

    Tämä deittailun uusi trendi rapauttaa sinkkujen luottamusta

  • 27.9.19:07
    Mielenterveys

    Oletko kumppanisi "diagnoosikaksonen"? Yllättävä havainto mielenterveydestä ja parisuhteista

  • 20.9.19:09
    Seksi ja parisuhde

    Tutkimus: Viehätysvoima ei liity vain ulkonäköön

  • 17.9.16:05
    Maajussille morsian

    Sulhasehdokas sai maajussi-Pian posket lehahtamaan: "Kotivävyehdokas"