Kansansuosikin seuraava sukupolvi: Tässä on täysin uusi Toyota Yaris – matalampi, leveämpi ja tehokkaampi
Toyota on esitellyt uuden sukupolven Yariksen.
Uusi Toyota Yaris on nähnyt päivänvalon. Toyota esitteli uutukaisen Brysselissä tänään keskiviikkona, ja yleisön hypisteltäväksi se saapuu ensi viikolla käynnistyvään Tokion autonäyttelyyn.
Uuden Yariksen myötä Toyotan TNGA-alustarakenne nähdään ensimmäistä kertaa kompaktissa B-segmenttiin kuuluvassa autossa.
Nykytrendin mukaisesti auto on edeltäjäänsä aavistuksen lyhyempi, tässä tapauksessa viisi millimetriä, mutta viidellä sentillä kasvanut akseliväli tarjoaa aiempaa mukavammat oltavat matkustajille.
Auto on myös neljä senttiä edellisen sukupolven Yarista matalampi ja viisi senttiä leveämpi. Kaiken kaikkiaan auto näyttää markkinoilta poistuvaa mallia jykevämmältä ja tiukemmin tiessä istuvalta.
Toyotan mukaan uusi alustarakenne on auttanut parantamaan myös Yariksen ajettavuutta. Matala ja jäykkä kori lupailee parempaa hallittavuutta ja tuo omanlaisen piristysruiskeensa tiukkaan kaupunkipyörittelyyn.
Huomiota on kiinnitetty myös entistä parempaan turvallisuuteen, ja Toyotan mukaan sen tähtäimessä on ollut luokkansa turvallisimman auton titteli.
Uusi Yaris saa myös uuden hybridivoimalinjan, jonka sydämenä sykkii 1,5-litrainen kolmisylinterinen bensakone. Toyotan mukaan uusi hybriditekniikka mahdollistaa 15 prosentin teholisäyksen, vaikka kulutus on pudonnut 20 prosentilla.
"Valituilla markkinoilla" Yaris tulee tarjolle hybridin lisäksi myös pelkkänä bensaversiona 1,0- ja 1,5-litraisena.
Suomeen uusi Yaris saadaan valitettavasti vasta vuoden päästä eli syksyllä 2020.
Lähde: Toyota
Uusimmat
-
15:08
MTV seuraa koronan etenemistä: Kaksi peruskoulua kiinni koronan takia – Kirkkonummella koulussa virusvarianttiepäily
-
15:00
15-vuotiaat pojat ryöstivät Alepan keittiöveitsellä – "Älä liiku tai mä tapan sut"
-
14:54
Tämä mies saa polkupyörän pysymään pystyssä lasipullojen päällä – katso tasapainottelun mestarin video huikeista taidonnäytteistä
-
14:48
Ällistyttävä näky: Etna-tulivuori purkautui voimakkaammin kuin vuosiin – kuuluisa lomakohde ui nyt "kahvinpuruissa"
-
14:36
Euroopan lääkeviraston edustaja varoittaa kiirehtimästä Sputnik-rokotteen käyttöönotossa – vertaa venäläiseen rulettiin
-
14:29
Formula ykkösiin hyvin poikkeuksellinen turva-auto: Mersu jakaa tehtävät sähäkän tulokkaan kanssa!
-
14:23
THL: Suomessa on todettu 459 uutta koronavirustartuntaa ja seitsemän kuolemaa – sairaalassa 251 ihmistä
-
14:20
IL: Alexi Laihoa ei ole vielä laskettu haudan lepoon – omaisilla ja leskellä riitaa
-
14:12
Laajassa dopingringissä mukana ollut poliisi yritti tarkistaa selustansa, sai potkut ja yli kaksi vuotta vankeutta
-
14:12
Iivo Niskanen pettymysten jälkeen mukaan – Suomen joukkue maailmancupin päätöskisoihin nimetty
-
Imuroimalla puhtaampi sisäilma? Keskuspölynimuri on erinomainen valinta allergikolle ja lemmikkikotiin Mainos
-
13:39
Jari-Matti Latvalan aavistus osui oikeaan – kilpailijatiimi salaili asioitaan
-
13:28
Kyllästyttääkö kotikokkailu? Hans Välimäki vinkkaa arkea helpottavan jauhelihareseptin: "Herkullinen"
-
13:27
Ravintolat sulkeutuvat tänään ympäri Suomea – näin rajoituksiin suhtaudutaan ikonisessa helsinkiläiskahvilassa: "Yrittäjänä tämä on tietysti vaikeaa"
-
13:26
Valmentajan koronatartunta varjosti EM-hopeaa napanneen Lotta Kemppisen valmistautumista – "Kyllähän se vähän kaoottistakin oli"
-
13:25
Etla: Suomen kustannuskilpailukyky heikkenee selvästi tänä vuonna
-
13:20
Rempseä 42-vuotias maajussi-Pasi etsii rinnalleen vilpitöntä naista: "Sellaista, joka osaisi rakastaa aidosti"
-
13:10
Lääkäriliitto varoittaa: Epidemia on pahimmillaan karkaamassa hallinnasta – "Covid-19 vie yhä suuremman osan terveydenhuollon resursseista"
-
12:57
Erikoislääkärin karu totuus vaikeaa koronaa sairastavien hoidosta: "Lihakset surkastuvat, nesteet eivät pysy oikeissa paikoissa, ravinto ei imeydy – kaikki on sekaisin"
-
12:45
Aleksandr Bolshunovin tuska helpottui – itku muuttui iloiseksi juhlinnaksi
-
Lataa lisää