Kansanedustaja vaatii autoveron poistamista, sillä Suomesta on tulossa "käytettyjen autojen loppusijoituspaikka".
Kokoomuksen kansanedustaja Elina Lepomäki on ottanut Facebookissa kantaa kierroksilla käyvään autoverokeskusteluun.
Suomalaiset hakevat tällä hetkellä autoja ulkomailta enemmän kuin milloinkaan aiemmin. Eniten autoja tuodaan nykyään Ruotsista, joka ohitti piikkipaikkaa tähän asti pitäneen Saksan aiemmin tänä vuonna.
Vuonna 2015 Ruotsista tuotiin noin 3 000 käytettyä autoa Suomeen, mutta tänä vuonna määrä on jo viisinkertainen. Monet tuontiautoista ovat nykymittapuulla suuripäästöisiä dieseleitä.
Muun muassa yksityisleasingin yleistyminen Ruotsissa on tuonut markkinoille hyvin varusteltuja ja vähän ajettuja autoja, jotka kiinnostavat niin yksityisiä ostajia kuin autokauppiaitakin.
Lepomäki puolustaa jokaisen oikeutta tuoda oma autonsa ulkomailta käytettynä, mutta hänen mielestään siihen ei pitäisi kannustaa verotuksellisin keinoin.
