Konkarinäyttelijä Eija Vilpas suorittaa Suurmestarin tehtäviä ohjelman nyt nähtävällä kaudella.
Suositun Suurmestarin nyt nähtävällä kaudella nähdään neljä uutta vakiokilpailijaa. Näyttelijä Eija Vilpas, näyttelijä Kalle Lamberg, stand up -koomikko Pirjo Heikkilä ja stand up -koomikko Fathi Ahmed yrittävät suoriutua Suurmestarin antamista tehtävistä parhaansa mukaan. Viikoittain ohjelmassa nähdään myös vieraileva kilpailija. Lauantaina 1. huhtikuuta nähtävässä jaksossa vierailevana tähtenä nähdään näyttelijä Jukka Rasila.
Näyttelijä Eija Vilpas kertoo, että tehtävät ovat olleet haastavia. Erityisesti Vilpas kehuu kanssakilpailijoitaan ja korostaa, että hyvä porukka ohjelmaa tehtäessä on tärkeää.
– En ole katunut, vaikka tehtävät ovat aivan liian vaikeita minulle, mutta minkäs mahtaa, Vilpas hymyilee.
Vilpas kertoo, että vaikka on vieraillut kerran ohjelman aiemmalla tuotantokaudella, niin siitä ei ole ollut hyötyä tämän kauden koitoksissa.
– Ei minkäänlaista hyötyä, mutta eikö sitä sanota niin kuin savolaiset, että vastuu on katselijalla tässä tapauksessa. Parhaani olen kyllä tehnyt, Vilpas nauraa.
