Pelaajat vaativat, että verkkoyhteyttä vaativat pelit toimivat myös virallisen tuen päätyttyä. Suomi tukee EU-aloitetta aktiivisimmin.
Yli miljoona Euroopan unionin kansalaista on allekirjoittanut kansalaisaloitteen, jossa vaaditaan videopelien julkaisijoita lopettamaan "niiden tuhoaminen".
Stop Destroying Videogames -aloite (Loppu videopelien tuhoamiselle) pyydetään julkaisijoita jättämään pelit sellaiseen tilaan, jossa niitä voisi edelleen pelata.
Allekirjoituksia vaaditaan vähintään miljoona, jotta se menisi Euroopan komission käsittelyyn. Perjantaina 4.7 niitä oli iltapäivään mennessä kertynyt lähes 1 100 000.
Lisäksi vähintään seitsemässä EU-maassa pitäisi ylittää vähimmäisraja äänille.
Esimerkiksi Suomessa tarvittiin vähintään 9 870 ääntä, mutta niitä on kasassa jo noin 48 800. Toisin sanoen ääniä on lähes viidenkertaisesti vaaditusta.
Samalla Suomi on prosentuaalisesti aktiivisin maa, joka tukee aloitetta jopa 498 prosentin kannatuksella.
Lue lisää: Suomalaiseen pelifirmaan pumpattiin 10 miljoonaa, mutta konkurssi koitti kaikesta huolimatta
Yhteensä 23 maata 27:stä on saavuttanut alarajan ennen aikarajaa, joka on 31. heinäkuuta. Aloite rekisteröitiin kesäkuussa 2024.
Tarkoituksena turvata oikeus ostettuun peliin
Monia videopelejä pelataan nykyään verkkoyhteyden välityksellä. Allekirjoittaneet haluavat estää julkaisijoita poistamasta tällaisia pelejä käytöstä.
Tarkoituksena on turvata oikeus tehtyyn peliostokseen ajasta riippumatta.


