Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kanada aikoo jatkaa palestiinalaispakolaisten avustusjärjestön rahoittamista

1:39YK-tuomioistuin vaatii Israelia estämään kansanmurhaksi tulkittavat toimet GazassaKasto myös uutisjuttu tammikuulta: YK-tuomioistuin vaati Israelia estämään kansanmurhaksi tulkittavat toimet Gazassa.
Julkaistu 09.03.2024 06:23

MTV UUTISET – STT

Kanada aikoo jatkaa jälleen YK:n alaisen palestiinalaispakolaisten avustusjärjestö UNRWA:n rahoittamista. Kanadan hallinto päätti jäädyttää rahoituksensa järjestölle useiden muiden maiden tavoin reilu kuukausi sitten.

Israel on syyttänyt järjestöä muun muassa siitä, että osa sen henkilökunnasta olisi ottanut osaa äärijärjestö Hamasin lokakuiseen hyökkäykseen. 

Israel ei kuitenkaan ole esittänyt konkreettisia todisteita väitteidensä tueksi, eikä niitä ole voitu varmistaa riippumattomista lähteistä.

YK:n pääsihteeri Antonio Guterres määräsi aiemmin riippumattoman selvityksen järjestön toiminnasta. Kanadan kehitysministeri Ahmed Hussenin mukaan hallitus on käynyt läpi järjestön toimintaan liittyvän väliraportin ja todennut, että UNRWA:n rahoittamista voidaan jälleen jatkaa.

Kanada aikoo Hussenin mukaan lisäksi tehdä yhteistyötä Jordanian ja YK:n alaisen Maailman ruokaohjelman kanssa, jotta Gazaan saadaan pudotettua ilmasta ruokaa ja muita elintärkeitä tarvikkeita.

Hussenin mukaan edessä on vakava uhka, että mittava määrä ihmisiä nääntyy nälkään, etenkin Gazan pohjoisosassa.

Lue myös: UNRWA:n tuen lopettaminen on vaarallista, EU:n Borrell jyrähti

Lue myös: Israel väittää YK:n avustusjärjestön työllistäneen satoja terroristeja

Viisi kuoli avustustoimituksen pudottua taivaalta

Kansainväliset toimijat ovat viime päivinä pyrkineet edistämään avun toimittamista Gazaan meriteitse. 

Viime aikoina osa maista on toimittanut kaistalle apua ilmasta käsin, mutta kyseinen mekanismi on saanut osakseen arvostelua, koska sen on katsottu olevan jopa vaaraksi siviileille.

Gazassa viisi palestiinalaista sai tuoreeltaan surmansa ja kymmenen loukkaantui, kun ilmasta pudotettu avustustoimitus oli osunut taloon. Asiasta kertoi uutistoimisto AFP:lle perjantaina al-Shifan sairaalan ensiapupoliklinikan päähoitaja.

– Laskuvarjo ei avautunut ja (avustustoimitus) putosi alas kuin raketti, silminnäkijä Mohammed al-Ghoul puolestaan kuvaili AFP:lle.

Sekä Yhdysvallat että Jordania ovat kiistäneet, että kummankaan valtion lentokone olisi aiheuttanut kyseisiä kuolemia. Kyseisen avustustoimituksen yhteistyötahoina olivat tiettävästi olleet myös Belgia, Egypti, Ranska ja Hollanti.

Lue myös: Egyptiläismedian mukaan aseleponeuvottelut Kairossa ovat ajautuneet vaikeuksiin, mutta jatkuvat

Avun toimittaminen meritse voi alkaa viikonloppuna

EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen kertoi perjantaina, että humanitaarisen avun kuljettaminen meritse Gazaan voidaan aloittaa ehkä jo viikonloppuna. 

Von der Leyenin mukaan Kyprokselta Gazaan kulkevaa humanitaarista merireittiä oli tarkoitus kokeilla perjantaina ja se voitaisiin saada käyttöön sunnuntaina.

Merikuljetukset ovat EU:n, Yhdysvaltojen ja Yhdistyneiden arabiemiirikuntien yhteishanke. 

YK on painottanut, että tehokkain tapa saada apua perille olisi maateitse, mutta Israel on jo pitkään estänyt valtaosan avustuskuljetusten pääsystä Gazaan.

Yhdysvaltain presidentti Joe Biden lupasi perjantain vastaisena yönä kansakunnan tilaa käsittelevässä puheessaan, että Yhdysvallat avaa tilapäisen sataman Gazaan avun toimittamista varten.

 Bidenin ilmoitusta nimettömänä kommentoinut virkamies muistutti kuitenkin, että tilapäisen sataman saaminen toimintaan kestää viikkoja.

Lue myös: YK:n Gaza-avun koordinaattori: "Mikään toinen järjestö ei voi korvata UNRWA:ta Gazan kaistalla"

Lisää aiheesta:

YK:lta arvio: Gazan jälleenrakentaminen maksaa tähtitieteellisiä summiaGazaan pudotettu avustustarvikkeita ilmateitse, myös avustusrekat päässeet matkaanIsraelin kritisoitu suunnitelma Gazassa alkoiYK: Avustustoimitukset USA:n väliaikaissataman kautta Gazaan kulkevat paremmin – Reuters: Osa ruoka-avusta alkanut mädäntyäIsrael aikoo lisätä avun pääsyä Gazaan 500 rekkaan päivässäIsrael suunnittelee pelättyä maahyökkäystä Rafahiin – siviilien kohtalo kysymysmerkki
KanadaYKPalestiinaIsraelIsraelin ja Hamasin sotaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kanada
  • Eilen09:35
    Donald Trump

    Kanadan pääministeri pyytää Trumpilta anteeksi Ronald Reagan -mainoksen takia

  • 26.10.06:09
    Ronald Reagan

    Ronald Reagan -mainos jurppii Trumpia pahasti: Kanadalle lisää tulleja

  • 24.10.18:16
    Hävittäjät

    Kanada pohtii F35-kaupan perumista – tilalle Gripeneitä Ruotsista?

  • 24.10.10:11
    Donald Trump

    Tämä Ronald Reagan -mainos sai Trumpin suunniltaan – Kanada-kauppaneuvottelut lopetetaan

  • 24.10.06:16
    Donald Trump

    Ronald Reagan -mainos raivostutti Trumpin