Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kalle Rovanperällä poikkeuksellinen tilaisuus – "Kaikilla on systeemi sekaisin"

0:20Näin pahaan kuntoon Kalle Rovanperän auto meniNäin pahaan kuntoon Kalle Rovanperän auto meni Jyväskylän MM-rallin ulosajossa.
Julkaistu 06.09.2023 10:32
Toimittajan kuva
Eren Gürler

eren.gurler@mtv.fi

ErenGee

Kalle Rovanperä lähtee torstaina alkavaan Kreikan MM-ralliin ensimmäisenä autona. Yleensä se tarkoittaa Akropolis-rallissa aikatappiota, koska kärkiauto joutuu tienputsaajan rooliin. Tällä kertaa kärkipaikka voi kääntyä poikkeuksellisesti jopa suomalaisen eduksi.

Yleensä Kreikan MM-rallissa ensimmäisenä tielle lähtevä auto on epäedullisessa asemassa. Tien pinnalla on niin paljon irtosoraa, että pitoa ei ole. Samalla ensimmäinen auto raivaa takana tuleville tietä ja he hyötyvät ajallisesti. Tällä kertaa asetelmat ovat täysin erilaiset, sillä Kreikassa vettä on tullut viime päivien aikana paikoin runsaasti.

Jos sadetta on vain vähän, saattaa tilanne kääntyä jopa suomalaisen eduksi. 

– Jos vesisade pysyy inhimillisenä, Kalle pystyy ajamaan tien pinnan ollessa vielä ehjä, jolloin siitä löytyy vielä pitoa,  C Moren asiantuntija RikuTahko analysoi.

– Jokainen auto rikkoo tien pintaa niin, että muta ja hiekka alkaa sekoittumaan. Olosuhde muuttuu raskaammaksi, jolloin auto ei kulje niin hyvin siinä ja muta tunkeutuu renkaan pintakuvioon. Pito huononee auto autolta ja ajaminen vaikeutuu.

kalle
Kalle Rovanperä starttaa Kreikan MM-rallin teille ensimmäisenä.

Rovanperän kannalta menestysmahdollisuudet ovat todella paljon kiinni olosuhteista.

– Jos sataa, on Kallella parempi asetelma. Jos on kuivaa, Kalle kärsii, Tahko tiivistää.

LUE MYÖS: Kreikan kaoottinen sää asettaa jättimäisiä kysymysmerkkejä MM-rallin ylle: ”En haluaisi maalata uhkakuvia”

– Jos on vesisade ja mutaa, pito vaihtelee. Siellä on sellaisia paikkoja, joissa on punaista mutaa, mikä tuntuu liukkaammalta kuin kirkas jää Suomessa, C Moren asiantuntija Jari Ketomaa kuvailee.

Lapin ”pakko päästä maaliin”

Rovanperän tiimissä toivotaan ehkä sadetta, mutta Hyundain Esapekka Lappi tuskin toivoo samaa. Hänen lähtöpaikkansa perjantaihin olisi ollut kuivaan keliin hyvä kärkiautojen takana. Lapin Etelä-Euroopan sorarallit ovat sujuneet tällä kaudella hyvin.

– Lappi oli hyvä Sardiniassa ja Portugalissa. Hän loisti niissä kisoissa, Tahko kehuu suomalaista.

Sen jälkeen tuli paha ulosajo Jyväskylässä. 

–  Oli älyttömän hyvässä positiivisessa kierteessä ennen Jyväskylää. Nyt se ulosajo on pakko nollata, sanoo Ketomaa.

1.04129584Esapekka Lappi ajoi ulos Jyväskylässä.Vesa Pöppönen / AOP

Jyväskylän lisäksi Lappi keskeytti jo alkukaudesta Meksikon MM-rallissa, silloin kärkipaikalta.

– Kauden saldona on kaksi merkittävää rysäystä. Isoimmat ulosajot kärkipään kuljettajista. Toivottavasti ei niiden takia varmistele liikaa, mutta on myös pakko saada maalintuloja, ettei tule sitä tilannetta, että olet taas ulkona auton kanssa. DNF-saraketta ei vain saisi kasvattaa, pakko päästä maaliin, Ketomaa pohtii.

Hyundai on ollut teknisissä soraralleissa niskan päällä muihin tiimeihin verrattuna. Viime vuonna se otti selkeän niskalenkin Toyotasta, mutta tänä vuonna japanilaistalli on kuronut etumatkaa kiinni.

– Varmaan nämä eivät ole olosuhteet, joita Hyundailla toivottiin. He olisivat olleet stabiileissa olosuhteissa vahvoja kuten tänä vuonna noissa hitaammissa teknisissä Etelä-Euroopan sorakisoissa, Tahko pyörittelee.

Kärkitaisto

Portugalissa voitto meni Toyotan Rovanperälle ja Sardiniassa Hyundain Thierry Neuvillelle. Sekä Ketomaa että Tahko nostavat samat nimet kärkitaisteluun myös Kreikassa.

Myös Toyotan Elfyn Evans ja M-Sportin Ott Tänak ajavat asiantuntijoiden mukaan kärkipäässä, joskin Tänakin kohdalle piirretään kysymysmerkkiä Fordin ongelmien takia.

– Tänak ajaa kovaa, mutta epäilen Fordin kestävyyttä tuossa rallissa, Ketomaa tuumailee.

1.04129481Ott Tänak kärsi ongelmista myös Jyväskylän MM-rallissa.Vesa Pöppönen / AOP

M-Sportin Tänak on kärsinyt lukuisista teknisistä ongelmista pitkin kautta. Kauden toisen MM-rallin Ruotsissa hän voitti, mutta sen jälkeen hänen Fordissaan on ollut teknistä vikaa, ainakin miehen omien sanojen mukaan. Tänak on kironnut käsijarruongelmia, ohjausvikaa ja parin viimeisen rallin yhteydessä autoon on pitänyt vaihtaa koko moottori.

Vetiset sääolosuhteet saattavat olla juuri se, mitä Tänak ja M-Sport tällä hetkellä kaipaavat. 

– M-Sport on ikuinen kysymysmerkki. Jos jossain kisassa he pystyvät yllättämään niin tällaisessa, jossa vähän kaikilla on systeemi sekaisin, Tahko sanoo viitaten olosuhteisiin.

– Alustapuoli ei ole ollut ongelma, mutta sitten puhtaissa nopeusralleissa moottorin teho ja luotettavuus eivät ole olleet sillä tasolla, että voitosta on kyennyt kunnolla kisaamaan.

Paljon tämän vuoden Akropolis-rallissa riippuu vesisateista, varsinkin Rovanperän menestyksen kannalta.

– Kalle on top kolmosessa. Jos sataa niin se muuttaa tosi paljon. Sitten nostan Kalle ihan voittajaehdokkaaksi, Ketomaa ennustaa.

Klo 12.30 Jutusta poistettu osia rankkasateista ja ääriolosuhteista.

Lisää aiheesta:

Raaka MM-ralli edessä – asiantuntija kertoo vaaranpaikatKalle Rovanperää vaanii petollinen vaara: "Hankalalta näyttää"Kalle Rovanperä on massiivinen ennakkosuosikki – nostaa itse yhden kysymysmerkin: "Toivotaan, ettei olisi isossa roolissa""Lottovoitto Rovanperälle ja Lapille" – tuoreet tiedot Ruotsista enteilevät MM-rallin suomalaisjuhliaKalle Rovanperä saamassa helpotusta voittotaisteluun – asiantuntijalta karu arvio Ott Tänakin tilanteesta: "Hirmu suuri epäilys"Toistuuko Jari-Matti Latvalan johtaman Toyotan painajainen? Suomalainen povaa yllätyksiä – "Pari muuttuvaa tekijää"
RalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • 12:41
    MM-ralli

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    MM-ralli

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    MM-ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta