Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kalle Rovanperä pääsee ottamaan mittaa suurista rallilegendoista – "Ei tarvinnut houkutella mukaan"

Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 21.09.2022 12:16

Aki Hietavala

Rallin maailmanmestaruutta jahtaava Kalle Rovanperä sekä Toyotan WRC-tallin päällikkö Jari-Matti Latvala osallistuvat 13.-16. lokakuuta ajettavaan Rallylegend-tapahtumaan San Marinossa.

Kyseinen tapahtuma juhlii 20-vuotiasta historiaansa ja kunnioittaa samalla rallin MM-sarjan 50-vuotista taivalta. Latvalan mukaan kisajärjestäjä olisi halunnut nähdä viivalla Toyotan WRC-auton, mutta aikataulu tuli esteeksi.

– Järjestäjät pyysivät sinne ajamaan WRC-autolla, mutta sanoin, että se on mahdotonta. Aikataulu ei anna myötä, koska kisa on vain viikko ennen Katalonian MM-rallia. He sanoivat, että voisimme ajaa rallin testikisana, mutta ei se ole mitenkään realistinen idea, koska tiet ovat ihan erilaisia, Latvala taustoittaa MTV Urheilulle.

– Järjestäjän puolelta tuli sitten ajatus, että mitäs jos tulisette Celicalla sinne ajamaan. Sanoin asiasta Kallelle ja kysyin, että mitä mieltä hän on. Kalle sanoi nopeasti, että sehän voisi olla ihan kivaa.

LUE MYÖS: Ott Tänakin kommentti särähti korvassa – ja kovaa

Latvala ja Rovanperä ajavat tallipäällikön omistamilla klassikkoautoilla San Marinossa. Latvalan alla on Toyota Celica GT Four St165 ja Rovanperällä hieman uudempi Celica GT Four St185.

– He ovat hommasta älyttömän innoissaan. Kyllä siitä varmasti kiva kisa tulee. Se on hieno tapahtuma ja siellä on paljon upeita autoja sekä vanhoja huippukuskeja mukana. On kiva mennä sinne ajamaan, Latvala hehkuttaa.

Ikävä kyllä Rovanperän ja Latvalan osalta ei voi tehdä vauhtivertailua, sillä Rovanperä ei aja kelloa vastaan San Marinossa.

– Ei kyllä tarvinnut houkutella mukaan. Tuollaiset tapahtumat ovat aina hienoja, kun pääsee faneille ajamaan. Eikä se oli itsellekään kovin stressaavaa, kun pääsee vain nautiskelemaan ja antamaan hyvää show´ta, Rovanperä lupailee.

– Taidamme tosiaan ajaa Jari-Matin kanssa eri luokissa. Minä ainakin toivottavasti ajan show-luokassa, missä ei oteta aikoja. Voin sitten vetää liippiä kunnolla.

LUE MYÖS: Huimaa kuvaa Kalle Rovanperästä – suomalaistähti kaahaa Toyotallaan aivan kameran vierestä!

Rallylegend-tapahtuman lopullinen osallistujalista julkistetaan 3. lokakuuta. Italialaislähteet tietävät kuitenkin kertoa, että Latvalan ja Kalle Rovanperän lisäksi suomalaisista ovat paikalla ainakin Juha Kankkunen, Harri Rovanperä ja Markku Alén. Ulkomaisista nimistä mukaan ovat tulossa ainakin Miki Biasion, Andrea Aghini, Gustavo Trelles ja Walter Röhrl.

Rallyssimo-sivuston mukaan Kankkunen kaasuttelee San Marinossa Lancia Delta S4 Parade -autolla. Isä-Rovanperällä on allaan puolestaan Toyota Celica GT Four St 205.

Lisää aiheesta:

Mestarikuskille yllätyspaluu MM-ralliin – Toyotan autossa yllätyksiä: "Se on paljon vanhalle miehelle!"Aikooko Kalle Rovanperä tykittää täysillä? Suoraa puhetta Toyota-tähtien yhteenotosta TunturirallissaJari-Matti Latvala ajaa Toyotalla tärkeän rallin – "Mahtava asia, että pääsen itse ajamaan"Jari-Matti Latvala sai tiukan vaatimuksen MM-ralliin – "Se oli minun ehtoni, että siihen kyytiin lähden"Harri Rovanperä vuosien tauon jälkeen ralliauton ratissa – tältä se näyttää: "Viestiä laiteltu ja soiteltu ahkerasti"Jari-Matti Latvala ei pettänyt lupaustaan – "Eihän sen hienompaa fiilistä ole"
RalliKalle RovanperäJari-Matti LatvalaMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 07:01
    MM-ralli

    Nyt jysähti hurjaa tekstiä MM-rallin tallipaikoista – Ott Tänak mukana pelissä

  • Eilen22:56
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä happamana – mestaruustaistelu mutkistui: "Ei mitään hyvää"

  • Eilen22:21
    MM-ralli

    Toyota teki huimaa MM-rallihistoriaa

  • Eilen21:50
    MM-ralli

    Kommentti: Tämän paremmin sitä ei voi enää tehdä – Sebastien Ogier onnistui uskomattomassa tempussa

  • Eilen20:29
    MM-ralli

    MM-ralli 2025: MM-pisteet ja tulokset