Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Mestarikuskille yllätyspaluu MM-ralliin – Toyotan autossa yllätyksiä: "Se on paljon vanhalle miehelle!"

Didier Auriol seremoniamestarina Ranskan rallisarjan osakilpailussa viime heinäkuussa.
Didier Auriol seremoniamestarina Ranskan rallisarjan osakilpailussa viime heinäkuussa. IMAGO/PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 29.10.2024 09:54
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Rallilegenda Didier Auriol, 66, palaa ratin taakse Japanin MM-rallissa reilun kolmen viikon päästä.  

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Japanin MM-ralli 6.–9.11.

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

Ranskalainen Auriol juhlistaa tempauksella Toyotalla 30 vuotta sitten voittamaansa maailmanmestaruutta. Japanissa hänellä on alla Toyotan GR Yaris -auto ja vierellään tuttu kartanlukija Denis Giraudet. 

Myös Toyotan yhteistyökumppani FIT-EASY Racing on mukana projektissa. 

– Ihmisillä Japanissa on hienoja muistoja minusta ajamassa Toyota Celicalla, joten tästä tulee varmasti kiva asia faneille, Auriol kommentoi Dirtfishille

. 

– Soitin vanhalle kartturilleni (Giraudet) ja totesin, että tämä voisi olla mielenkiintoista. Voimme pitää hauskaa yhdessä. Ehkä tämä on viimeinen kerta. 

– Emme tule ajamaan hullun lailla. Nautimme tästä eri tavalla. 

LUE MYÖS: Ralliväki vaihtoi vapaalle – suomalaishuippu nauraa nyt makeasti kollegalleen: "Ei tiennyt, mille reissulle lähtee"

Auriol kilpailee Japanin rallisarjaan luokitellulla JN1-autolla. Ranskalainen yritti kinuta Toyotalta nopeampaa Rally2-menopeliä – samanlaista, jolla Sami Pajari hakee luokan maailmanmestaruutta Japanissa – mutta sellaista ei irronnut. 

– Tiimillä ei ollut sellaista autoa tarjolla, joten se oli mahdotonta. Mutta olisihan se ollut vielä siistimpää ajaa nopeammalla autolla.

LUE MYÖS: Sebastien Ogier löi kortit pöytään ensi kaudesta

Auriolin menopelissä – joka ei ole Kansainvälisen autoliiton FIA:n hyväksymä, joten Auriol ei aja Japanissa virallisesti MM-pisteistä – on myös muutamia yllätyksiä. 

– Sitä ajetaan oikealta puolelta. Ajoin edellisen kerran ralliautoa oikealta Metro 6R4:llä (vuonna 1986)! 

– Lisäksi siinä on kuusi vaihdetta, joten vaihdettavaa riittää. Se on paljon vanhalle miehelle! Vaikeutta lisää myös se, ettei siinä ole hydraulista käsijarrua. 

Juttu jatkuu kuvan alla. 

Didier Auriol (oik.) ja Denis Giraudet juhlimassa Katalonian MM-rallin voittoa vuonna 2001.Didier Auriol (oik.) ja Denis Giraudet juhlimassa Katalonian MM-rallin voittoa vuonna 2001.

Auriolin MM-ralliuran viimeinen voitto tuli vuonna 2001. Hän ajoi Monte Carlon MM-rallissa vielä vuonna 2005. 

Pajarin lisäksi suomalaisista Japanin MM-rallissa ajaa Heikki Kovalainen, hänkin Toyotan Rally2-autolla.

Lisää aiheesta:

Kollega teki hämmentävän paljastuksen Jari-Matti Latvalasta – suomalainen kiirehti korjaamaan: "Se oli vitsi"Suomalaislupaukselle unelmauutinen MM-rallissa! Jari-Matti Latvalalla näppinsä pelissäJari-Matti Latvala ajaa Toyotalla tärkeän rallin – "Mahtava asia, että pääsen itse ajamaan"Kalle Rovanperä pääsee ottamaan mittaa suurista rallilegendoista – "Ei tarvinnut houkutella mukaan"Herkkua rallifaneille: Sebastien Loeb ja Sebastien Ogier kohtaavat toistamiseenTommi Mäkinen lupailee WRC-hommia Jyväskylässä asuvalle japanilaiskuljettajalle
MM-ralliToyotaRalliMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 08:02
    Marcus Grönholm

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • Eilen19:47
    Ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • Eilen12:41
    Sami Pajari

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    Ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"