Kalevi kertoo: Tämän takia en vietä öitä vaimoni kanssa samassa sängyssä
Kalevi* nukkuu vaimonsa kanssa eri huoneissa. Hän uskoo monen muunkin pariskunnan päätyneen samaan järjestelyyn. Asiasta vain ei puhuta muille.
Kalevi siirtyi toiseen huoneeseen nukkumaan muutamia vuosia sitten, kun viimeinenkin lapsi oli lentänyt pesästä. Ajatus eri huoneisiin muuttamisesta syntyi sattumalta, kun flunssan takia aviopari nukkui muutamia öitä erossa toisistaan.
– Huomasimme molemmat, miten hyvin nukuimmekaan, kun sängyssä oli tilaa kääntyillä vapaasti.
Pariskunta päätti tehdä järjestelystä pysyvän.
– Aluksi kyllä epäröin, sillä pelkäsin, että tämä saattaisi vieraannuttaa meitä toisistamme. Mutta sitten keskustelimme vaimon kanssa, ja totesimme, että ainahan voisimme vierailla toistemme huoneissa. Ja hyvin tämä järjestely on toiminut.
Enää toisen kääntyily ei vaikuta unenlaatuun.
– Iän myötä uni muuttuu herkemmäksi, ja toisen liikkeisiin herää helpommin. Nyt sellaisia ongelmia ei ole, eikä vaimonkaan tarvitse enää kärsiä kuorsauksesta.
”Tämä on arka aihe”
Kalevi uskoo monen muunkin pariskunnan nukkuvan eri huoneissa.
– Siitä ei vain puhuta, sillä tämä on monelle arka aihe, johon liittyy ennakkoasenteita. Mekin aiemmin ajattelimme, että aviovuoteessa nukkuminen kuuluu asiaan, eikä muita vaihtoehtoja ole.
Vaihtoehtoja kuitenkin löytyy. Kalevi suosittelee muitakin pariskuntia kokeilemaan rohkeasti eri huoneissa nukkumista. Hän haluaa kuitenkin muistuttaa, että järjestely toimii vain, jos molemmat osapuolet sitä haluavat.
– Jos toinen tuntee olonsa hylätyksi, se ei toimi. Päätöksen on siis oltava yhteinen.
*) nimi muutettu
Studio55.fi/Tuuli Lindgren
Uusimmat
-
10:41
Helena Petäistön kolumni: Cannesin Suomi-poika suosikki – tästä syystä Kaurismäki ei ole voittanut festivaalin pääpalkintoa
-
10:36
40 vuotta täyttänyt Maria Lund iloitsee monipuolisista töistään – paljasti tulevan yhteistyön Salkkarit-tähden kanssa
-
10:30
MTV Uutisten kysely paljastaa: Sofia Virta on vihreiden piiripäättäjien selvä suosikki puheenjohtajaksi
-
10:28
Tästä alkavat MM-rallin kartturin tehtävät erikoiskokeiden välissä – adrenaliinista höyräviltä kuskeilta toisinaan kummiakin kysymyksiä
-
10:23
Valtteri Bottas täysin ymmyrkäisenä tallikaverinsa tempusta
-
10:17
Naantalissa löytyi vauhdilla päin saarta ajettu arvovene – "Vähäsanainen herra kertoi vain olleensa veneilemässä"
-
10:17
Venäjä väittää estäneensä dronehyökkäyksen Krimillä – MTV seuraa sotaa
-
10:15
Niinistö julkaisi ensimmäisen Nato-ajan päiväkäskynsä – lue ylipäällikön viesti sanasta sanaan
-
10:07
Kiina varoittaa: Aasiaan ei tule perustaa "Naton kaltaisia" liittoumia – eilen selkkaus yhdysvaltalaislaivan kanssa
-
10:00
Useat musiikin kansainväliset megatähdet jättävät Suomen väliin – asiantuntijoilta kylmät faktat tiskiin: "Kaikista kokoluokista puuttuu"
-
09:42
Floridan päävalmentaja näytti toimittajille, mitä pitäisi tehdä: "V***u" – sali röhähti nauruun
-
09:42
Uutuusgrillimakkarat makutestissä – Halpa vs. kallis -raati: "Varokaa yllättäviä turskahduksia"
-
09:35
Karviassa ulosajo – kuljettaja kuoli
-
09:32
MTV seuraa: Kalle Rovanperän puheenvuoro tiivistää ralliaamun: "Tuntuu pahalta fanien puolesta"
-
09:21
Kim Cattrall on ylpeä Samanthan paluusta – Sinkkuelämää-sarjan fanit riemastuivat tähden postauksesta.
-
09:17
Venäjän armeijaan yhdistettyjä Z-symboleja ilmestyi Hietaniemen puihin Helsingissä – "Järkyttävä mielenilmaus"
-
09:13
Yliopistojen todistusvalinnan pisteytykset uudistuvat – yhden aineen merkitys kasvaa
-
09:01
Mount Everestillä kuollut eniten ihmisiä vuosiin – kiipeilylupia myönnettiin ennätysmäärä
-
09:00
Puoli vuotta kiertoradalla viettäneet taikonautit palasivat Maahan
-
08:58
Anton Lundell säväytti NHL:n avausfinaalissa – murahti isosta osa-alueesta: "Eiköhän kaikki sen tiedä"
-
Lataa lisää