Tuoreen ruotsalaistutkimuksen mukaan luonnonvesistöihin pääsevät lääkejäämät vaikuttavat kalojen käytökseen.
Ruotsin Uumajan yliopiston tutkimuksen mukaan ihmisten käyttämät ja luonnonvesistöihin päätyvät mielialalääkkeet vaikuttavat ahventen käytökseen. Yliopiston tutkimus osoittaa lääkkeiden tekevän luonnonvaraisista ahvenista aggressiivisempia syöjiä, rohkeampia liikkujia ja vähemmän sosiaalisia lajitovereidensa keskuudessa.
Jo aiemmin on tiedetty ihmisten käyttämien lääkkeiden jäämiä kulkeutuvan vesistöihin vedenpuhdistamoista ja viemäristöistä. Aiemmin tutkijat ovat olleet huolissaan erityisesti ehkäisyvalmisteiden jäämistä, joiden on uskottu vaikuttavan suoraan kalojen lisääntymiseen. Joissain tutkimuksissa on havaittu, että ehkäisylääkkeiden hormonit ovat muuttaneet koiraskaloja naaraiksi.
Ahvenet muuttuivat helpommiksi saaliiksi
Uumajan yliopiston tutkimuksissa koeahvenet altistettiin mielialalääkkeille niin, että määrät vastasivat Ruotsin vesistöjen pitoisuuksia. Jo hyvin pienilläkin pitoisuuksilla näytti olevan vaikutusta kalojen käytökseen. Lääkkeille altistetut ahvenet liikkuivat vesistössä uhkarohkeammin, eivätkä hakeutuneet piilopaikkoihin. Ahvenet eivät myöskään kulkeneet parvessa normaalien kalojen lailla. Näin ollen niistä tuli myös helpompia saaliita kalastajille. Ahvenet myös söivät aggressiivisemmin, mikä tutkijoiden mukaan voi olla haitaksi koko ekosysteemille.
– Ongelmaa ei ratkaista lopettamalla ihmisten lääkitsemistä, mutta olisi kehitettävä parempia puhdistusmenetelmiä, jotta luontoon ei pääsisi vaarallisia lääkkeitä, Uumean yliopiston tutkija Jerker Fick totesi.
Lääkejäämiä myös Suomen kaloissa – vaaraksi ihmisille?
Vuoden 2012 helmikuussa julkaistut Åbo Akademin ja Jyväskylän yliopiston tutkimustulokset osoittivat Suomen vesistöjen kaloissa olevan luultua enemmän lääkejäämiä. Yliopistojen yhteistutkimus osoitti särki- ja lahnakaloista löytyvän erityisesti särkylääkkeiden vaikuttavia aineita, kuten ibuprofeenia. Hauesta lääkejäämiä ei löytynyt. Tutkimus tehtiin Lappeenrannan Haapajärven kaloista kesällä 2011.
Tutkimusta johtaneen Åbo Akademin professori Leif Kronbergin mukaan kaloista löytyvät lääkejäämät eivät kuitenkaan estä kalojen syömistä.
– En usko, että jäämät vaikuttavat ihmiseen. Pitoisuudet ovat kuitenkin niin pieniä kaloissa verrattuna siihen, miten paljon kalaa syömme, Kronberg kommentoi Makuja-sivustolle.
Lääkejäämät voivat kuitenkin Kronbergin mukaan vaikuttaa kaloihin aivan eri lailla, sillä pienelle kalalle määrät ovat suuria.
– Kalat joutuvat elämään koko ajan siinä ympäristössä. Silloin kyseessä on krooninen vaikutus, Kronberg muistuttaa.
Lähde: Science Nordic
Petra Kiiski/MTV3
Mainos
Suosituimmat videot
Mainos
Uusimmat
-
08:23
F1-talvitestit käyntiin tänään – Kimi Räikkönen ja Valtteri Bottas heti radalle, tältä näyttää kuskikokoonpano
-
08:20
Brittifanit tuimina Saara Aallon luistelupisteistä: "Miksi he jatkavat hänen aliarvioimistaan"
-
08:05
SAK vaatii eduskunnan puuttumista aktiivimallin epäkohtiin – "On vaikea ymmärtää, että valiokunta päätyi esittämään vain vaikutusten seuraamista"
-
08:00
Luvassa revittelyä! Nämä bilebiisit kuullaan seuraavassa Tähdet, tähdet -jaksossa
-
07:49
Espanjan hallitus patistaa Francon jälkeläisiä valitsemaan uuden hautapaikan
-
07:47
Mikko Koivun poissaolo näkyy Minnesota Wildin leirissä – ahdinko syveni jälleen
-
07:43
Söpö polkkatukka! Kourtney Kardashianin kuusivuotiaan tyttären hiukset leikattiin ensimmäistä kertaa
-
07:41
Kokeilimme seinäistuntahaastetta kuukauden ajan – näin päivittäinen minitreeni vaikutti
-
07:21
Jemenin sodan osapuolet sopivat joukkojen vetämisestä Hodeidan satamakaupungista
-
07:20
Monet arvorakennukset jäämässä purkuvimman alle, koska päättäjiä ajaa Neuvostoliitto-pelko: "Sitä rakennuskantaa, jonka halutaankin väistyvän"
-
07:14
Ukrainan tilanne puhuttaa EU:n ulkoministereitä Brysselissä – uusia henkilöpakotteita tiedossa
-
07:09
NHL:n yön suomalaiset: Antti Niemi vaihtoon jo avauserässä, Rasmus Ristolaiselle kauden pienimmät minuutit
-
07:01
Helikopteriturma Norjassa: Kaksi kuollut, kopteri syöksyi rinteeseen
-
06:59
Yhdeksän hedelmää ja vihannesta, joiden kuoriminen kannattaa lopettaa – välittömästi!
-
06:57
Tämä koskettaa: Vanhukset pääsevät porilaisessa palvelukodissa kotiseutujensa maisemiin – nainen istui hiljaa, kunnes näki tutun synnytyssairaalan
-
06:53
Metti Forssell avautuu blogissaan: "Omat halut ja tarpeet jäivät toissijaisiksi asioiksi"
-
06:36
Käyttääkö työnantajasi tätä sanaa? Hälytyskellojen tulisi soida: "Työ on bisnestä, sanoipa pomosi mitä tahansa"
-
06:20
Poliisi yrittää löytää kadonneen neljän lapsen äidin – lähti baarista kolmen vieraan miehen matkaan kuukausi sitten
-
06:15
Aleksander Barkoville uran toinen hattutemppu – yksi osumista herkkupala, josta voi tulla vuoden maali!
-
06:06
Vasemmistoliitto pyrkisi nostamaan työllisyysastetta koulutuksen kautta
-
Lataa lisää