Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaksi vakavaa vaaratilannetta Helsinki-Vantaalla vuorokauden sisään: Kone väisti täpärästi kahta traktoria ja lumilinkoa

Helsinki-Vantaalla pyrytti rajusti lunta keskiviikkona.
Helsinki-Vantaalla pyrytti rajusti lunta keskiviikkona.Lehtikuva
Julkaistu 25.01.2018 12:43

MTV UUTISET–STT

Onnettomuustutkintakeskus (Otkes) saattaa yhdistää kahden Helsinki-Vantaan lentoasemalla tällä viikolla sattuneen poikkeustilanteen tutkinnat. Otkesin johtaja Veli-Pekka Nurmi kertoi asiasta STT:lle.

Nurmen mukaan voisi olla epätarkoituksenmukaista, että saman paikan peräkkäisten päivien kahta kiitotietapahtumaa selvitettäisiin erillisissä tutkinnoissa.

Otkes ei ole tehnyt vielä varsinaista tutkintapäätöstä tiistain vakavasta vaaratilanteesta. Siinä matkustajakone sai lennonjohdolta lähtöluvan kiitotielle samaan aikaan, kun kolme työkonetta oli alueella.

Helsinki-Vantaa pyry 2Finnairin lentokone Helsinki-Vantaan lentokentällä sankassa lumisateessa keskiviikkona 24. tammikuuta 2018.Lehtikuva

Keskiviikkona liikesuihkukone rullasi ilman lupaa kiitotielle, jolle oli luvallisesti laskeutumassa Finnairin matkustajakone.

–  Luulen, että varsinainen tutkintapäätös tiistain tapauksesta tehdään vasta sitten, kun olemme saaneet lisätietoa keskiviikon poikkeustilanteesta, Nurmi kertoi.

"Ylösveto sinänsä normaali toimenpide"

Nurmen mukaan keskiviikon poikkeustilanteen ohjelmointitallenne lähtee purettavaksi Saksaan. Purku kestää useita päiviä.

–  Tässä kestää ensi viikon puolelle, ennen kuin saamme Saksasta ne tiedot. Sitten niistä tehtävän arvion tuloksista riippuu, mihin toimiin Otkes ryhtyy keskiviikon tapauksen suhteen.

Keskiviikkona kiitotielle luvatta rullannut yksityissuihkukone on Nurmen mukaan suomalaisomistuksessa, ja kone on tyyppiä Bombardier 600. Tilanteessa lennonjohto määräsi laskeutumassa olleen Finnairin matkustajakoneen tekemään ylösvedon. Brysselistä saapunut kone oli ylösvetomääräyksen saadessaan vajaan kahden kilometrin päässä kiitoradasta.

–  Sinänsä ylösveto on normaali toimenpide. Niitä tehdään, jos koneella on laskulupa ja sitten huomataankin jotain erikoista. Tällöin kone suorittaa ylösvedon jälkeen uuden lähestymisen ja laskeutuu, Nurmi kertoo.

Ylösveto on Suomen oloissa määrätty joskus esimerkiksi vaikeiden sääolojen vuoksi.

Traktorit ja lumilinko lähellä nousevaa konetta

Tiistaina Helsinki-Vantaalla syntyi vakava vaaratilanne. Helsingistä Riikaan matkalla ollut matkustajakone sai lennonjohdolta lähtöluvan kiitotielle samaan aikaan, kun kiitotielle oli menossa kentänhoitotehtäviin kaksi traktoria ja lumilinko.

Nurmen mukaan Otkesilla on käsitys, että nousuun lähtenyt lentokone ohitti yhden traktorin ja lingon ja lensi toisen traktorin yli. Ylitetty traktori ei Nurmen mukaan ollut kiitotiellä, mutta hyvin lähellä kuitenkin.

–  Tutkatallenteesta näyttää siltä, Nurmi sanoi tiistaina.

Riikaan lähtenyttä Finnairin lentoa operoi lentoyhtiö Norra. ATR-potkuriturbiinikoneen kyydissä oli 60 matkustajaa. Finnairin viestinnästä kerrottiin, että kone lensi ja laskeutui Riikaan normaalisti.

Lisää aiheesta:

Helsinki-Vantaalla eilen sattunut vaaratilanne puhututtaa asiantuntijoita – tuliko tieto liian myöhään? "Tähän päivään mennessä sellaista puhelua ei ole tullut"Vaaratilanne Helsinki-Vantaan lentokentällä: Matkustajakone laskeutui varatulle kiitotielle – "Lennonjohto antoi Norwegianin koneelle ylösvetokäskyn, mutta siihen ei reagoitu"Otkes tutkii myös Savonlinnan kiitotien olosuhteita – "Suomessa täytyy pystyä turvallisesti talviolosuhteissa liikennöimään"Helsinki-Vantaalla oli peräkkäisinä päivinä suuronnettomuus lähellä – matkustajakoneelle annettiin lähtölupa kiitotielle, jossa jo kolme konetta töissäOtkes: Yksityiskone rullasi Helsinki-Vantaan kiitotielle ilman lupaa – Finnairin koneella oli lupa laskeutuaKiitoteiden vaaratilanteet harvinaisia Suomessa: Viimeisin läheltä piti -tilanne vuonna 2009
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen20:55
    Helsinki

    Koulun lähistöllä väkivaltatilanne Helsingissä

  • Eilen18:47
    Kotimaa

    Keskeytettyyn yo-kokeesen osallistuneet odottivat viisi tuntia hiljaa: "Tuntui tosi epämukavalta"

  • Eilen17:19
    Susijengi

    Näin Susijengi saapui lentokentälle – aplodit raikuivat aulassa

  • Eilen17:01
    Suviseurat

    Yle: Suviseurojen masto-onnettomuuden esitutkinta lopetettiin

  • Eilen16:54
    Talous

    Näin tiuhaan Aktia on vaihtanut johtajiaan – Haglund lähti jo ennen kuin aloitti