Keskustan kansanedustaja Anne Kalmari hakee Maa- ja metsätaloustuottajain keskusliiton MTK:n johtajapaikkaa, järjestö tiedottaa.
Keskisuomalainen Anne Kalmari on ollut kansanedustaja vuodesta 2007 alkaen.
57-vuotias Kalmari toimi vuodet 2017–2023 eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunnan puheenjohtajana.
Toukokuussa MTK:n puheenjohtajakilpailuun ilmoittautui myös toinen keskustan kansanedustaja, 50-vuotias uusimaalainen Eerikki Viljanen.
Hän on toiminut MTK:n valtuuskunnan puheenjohtajana vuodesta 2018.
Lisäksi puheenjohtajan paikkaa hakevat maa- ja metsätalousyrittäjä, MTK:n johtokunnan jäsen Kati Partanen sekä kaksi muuta henkilöä, jotka eivät MTK:n tiedotteen mukaan halua vielä julkistaa nimiään.
Kuka nousisi tilalle eduskuntaan?
MTK on maanviljelijöiden, maataloustuottajien ja metsänomistajien etujärjestö. MTK:lla on noin 260 000 maanviljelijä- ja metsänomistajajäsentä.
Nykyinen puheenjohtaja Juha Marttila ilmoitti huhtikuussa, ettei hae enää jatkokautta järjestön johdossa.
MTK:n puheenjohtajan tehtävä on täysipäiväinen työ, joten puheenjohtajavalinta voi merkitä muutosta eduskunnan kokoonpanossa.
Keskustan varakansanedustaja Keski-Suomessa on ex-kansanedustaja Joonas Könttä ja Uudellamaalla entinen europarlamentaarikko Riikka Pakarinen.
Korjaus kello 20.07: Toisin kuin jutussa aiemmin luki, MTK:lla on noin 260 000 maanviljelijä- ja metsänomistajajäsentä.