Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaksi kansanedustajaa hakee MTK-pomoksi – eduskuntaan tarjolla tilalle tuttuja nimiä

Keskustan kansanedustajat Anne Kalmari ja Eerikki Viljanen hakevat MTK:n puheenjohtajan tehtävää. Kummallakin on pitkä tausta maatalousyrittäjänä.
Keskustan kansanedustajat Anne Kalmari ja Eerikki Viljanen hakevat MTK:n puheenjohtajan tehtävää. Kummallakin on pitkä tausta maatalousyrittäjänä.
Julkaistu 02.06.2025 16:08(Päivitetty 02.06.2025 20:07)
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Keskustan kansanedustaja Anne Kalmari hakee Maa- ja metsätaloustuottajain keskusliiton MTK:n johtajapaikkaa, järjestö tiedottaa.

Keskisuomalainen Anne Kalmari on ollut kansanedustaja vuodesta 2007 alkaen. 

57-vuotias Kalmari toimi vuodet 2017–2023 eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunnan puheenjohtajana.

Toukokuussa MTK:n puheenjohtajakilpailuun ilmoittautui myös toinen keskustan kansanedustaja, 50-vuotias uusimaalainen Eerikki Viljanen. 

Hän on toiminut MTK:n valtuuskunnan puheenjohtajana vuodesta 2018.

Lisäksi puheenjohtajan paikkaa hakevat maa- ja metsätalousyrittäjä, MTK:n johtokunnan jäsen Kati Partanen sekä kaksi muuta henkilöä, jotka eivät MTK:n tiedotteen mukaan halua vielä julkistaa nimiään.

Kuka nousisi tilalle eduskuntaan?

MTK on maanviljelijöiden, maataloustuottajien ja metsänomistajien etujärjestö. MTK:lla on noin 260 000 maanviljelijä- ja metsänomistajajäsentä.

Nykyinen puheenjohtaja Juha Marttila ilmoitti huhtikuussa, ettei hae enää jatkokautta järjestön johdossa.

MTK:n puheenjohtajan tehtävä on täysipäiväinen työ, joten puheenjohtajavalinta voi merkitä muutosta eduskunnan kokoonpanossa.

Keskustan varakansanedustaja Keski-Suomessa on ex-kansanedustaja Joonas Könttä ja Uudellamaalla entinen europarlamentaarikko Riikka Pakarinen.

Korjaus kello 20.07: Toisin kuin jutussa aiemmin luki, MTK:lla on noin 260 000 maanviljelijä- ja metsänomistajajäsentä.

Lisää aiheesta:

Krista Kiuru hakee uusia töitä17 vuoden ajanjakso päättyy – MTK:n puheenjohtaja jättää tehtävänsäMTK:n johdossa jatkava Juho Marttila toivoo apua maatilojen talousongelmiinKeskusta ehdottaa uudeksi maa- ja metsätalousministeriksi Antti Kurvista, Petri Honkonen nousemassa tiede- ja kulttuuriministeriksiKeskustan puheenjohtajaksi on valittu Annika Saarikko – "Sanon tämän niin painokkaasti kuin osaan: me tarvitsemme sinua Katri jatkossakin"Kansanedustaja Petri Honkonen kertoo pyrkivänsä Keskustan puheenjohtajaksi – Saarikko haastoi Kulmunin jo viime torstaina
PolitiikkaEduskuntaMaatalousSuomen KeskustaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 17:06
    Petteri Orpo

    Pääministeri Orpo ei osaa sanoa, miksi hänen kansliansa salaa asiakirjoja

  • 17:00
    Eduskunta

    Oppositio hiillosti hallitusta Palestiina-kysymyksellä – "Minua hävettää Suomen puolesta"

  • 15:45
    Orpon hallitus

    Selvitys: Hallituksen leikkaukset iskevät yksityisten palvelualojen työntekijöiden toimeentuloon

  • 15:25
    Orpon hallitus

    Ministeri lupaili huntukiellosta selvitystä jo viikkoja sitten – Purra: "Ihan näinä hetkinä tulossa"

  • 13:56
    Kiina

    Kiinalaisdiplomaatit uhosivat Taiwanista Upin seminaarissa – videotallenteelta välihuutelut yllättäen puuttuivat