Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Krista Kiuru hakee uusia töitä

Rahakasta paikkaa hakevat demareista muun muassa kansanedustajat Johanna Ojala-Niemelä ja Krista Kiuru.
Rahakasta paikkaa hakevat demareista muun muassa kansanedustajat Johanna Ojala-Niemelä ja Krista Kiuru.AOP / Lehtikuva
Julkaistu 17.04.2025 15:19
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

SDP:n kansanedustajat Krista Kiuru ja Johanna Ojala-Niemelä hakevat kumpikin Kuntaliiton varatoimitusjohtajan paikkaa.

Kuntaliiton varatoimitusjohtajan paikkaa hakee useita nimekkäitä demareita.

Heistä tunnetuin on Krista Kiuru, entinen sosiaali- ja terveysministeri ja nykyinen eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja.

Myös nykyinen kansanedustaja Johanna Ojala-Niemelä sekä entiset kansanedustajat Susanna Huovinen ja Säde Tahvanainen hakevat paikkaa.

Lisäksi hakijoiden joukossa on SDP:n entinen puoluesihteeri, Kuntaliiton kehittämispäällikkö Ari Korhonen ja Oulun kaupungin entinen viestintäjohtaja Mikko Salmi.

Hyvin palkattu johtajapesti

Kuntaliitto on kuntien ja kaupunkien edunvalvontajärjestö.

Vuonna 2022 Ilta-Sanomien mukaan Kuntaliiton varatoimitusjohtajat tienasivat 15 500 euroa kuussa.

Palkka on merkittävästi suurempi kuin esimerkiksi rivikansanedustajan palkka.

Kansanedustajan palkkio on vaalikauden 2023–2026 alusta lukien 7 137 euroa kuukaudessa. Neljän eduskuntavuoden jälkeen palkkio kohoaa 7 494 euroon ja 12 vuoden jälkeen 7 993 euroon kuukaudessa.

Eduskunnan puhemiehen palkkio on 14 448 euroa kuukaudessa ja varapuhemiesten 11 266 euroa kuukaudessa.

Toinen varatoimitusjohtajista eläkkeelle

Yksi Kuntaliiton kahdesta varatoimitusjohtajan paikasta on auki, sillä nykyinen varatoimitusjohtaja ja entinen SDP-kansanedustaja Hanna Tainio on jäämässä eläkkeelle.

"Varatoimitusjohtaja johtaa Kuntaliitossa hyvinvointi- ja sivistysyksikköä sekä osallistuu koko Kuntaliiton toimintaan liittyvän edunvalvonnan, kehittämistoiminnan, neuvontapalvelujen ja tietopalvelujen ohjaamiseen. Varatoimitusjohtaja on myös mukana vaikuttamassa Kuntaliitossa valmisteilla olevien asioiden poliittisissa prosesseissa", hakuilmoituksessa kuvaillaan.

Lisää aiheesta:

Krista Kiuru putosi pois Kuntaliiton varatoimitusjohtajahaustaKelan pääjohtajaksi valittu Husin Lasse LehtonenMTV Uutisten tiedot: Tässä ovat pääministeri Petteri Orpon avustajatKrista Kiurun sijainen valitaan tänään, kaksi nimeä on ollut ennakkoon esillä – näin ministerivalinta käytännössä eteneeIso määrä nimekkäitä hakijoita – kaksi entistä kansanedustajaa tavoittelee eduskunnassa auennutta viestintäpäällikön pestiäKansaneläkelaitos etsii uutta pääjohtajaa, kuukausipalkka jopa 18 000 euroa – mutta tarvitseeko paikan saadakseen Keskustan jäsenkirjan?
PolitiikkaSDPKrista KiuruKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 15:45
    Teboil

    Teboileja katoaa kartalta, henkilöstölle pidettiin info – kysyimme tankkaajilta, hiertääkö Putinin sotakassan kartuttaminen

  • 15:11
    Teemu Keskisarja

    Eduskunnan haahuilija vai hikipinko? Teemu Keskisarja sivalsi kollegoiden poissaoloista, mutta sai heti kiperän vastauksen

  • 13:40
    Kiinteistökauppa

    Venäläismies yritti ostaa viisi kiinteistöä Suomesta – paljastui Rosatom-yhteys, Antti Häkkänen kielsi kaupat

  • 12:27
    Kaisa Juuso

    Ministeri Juuso syytti lappilaisia riitelystä ja hänen kritisoinnistaan: "Riehutte somessa ja haukutte minua"

  • 11:56
    Timo Vornanen

    Syyttäjä kansanedustaja Vornasen ampumatapauksesta: Kaikki olennainen näkyy videolla