Suomen ampumahiihtotähti Kaisa Mäkäräinen koki ylimääräisiä vaikeuksia Italian Antholz-Anterselvassa, kun hän joutui suoranaisen epidemian uhriksi. Mäkäräiselle iski ruokamyrkytykseltä vaikuttavia oireita torstaina, mikä näkyi myös lauantain takaa-ajossa, jossa hän oli seitsemäs.
– Ruokamyrkytys tai virus – siitä ei voi olla ihan satavarma. Se tauti on iskenyt vähän eri päivinä ihmisille, mutta tuntuu, että se on rajoittunut meidän hotelliin. Sitä on ollut niin suomalaisilla kuin ruotsalaisilla. Vähän on viitteitä siitä, että se on tullut ruuan puolelta, Mäkäräinen kertoi MTV Urheilulle.
Eli ei voi edes leikkimielisesti syyttää ruotsalaisia?
– Heh, ei voi. Myös heitä on kaatunut aika paljon, Mäkäräinen naurahtaa kevennyksen perään.
Mäkäräisen mukaan tuorein takaisku on johtamassa toimenpiteisiin.
– Onhan tämä koomista, että olen ollut täällä samassa hotellissa mahataudissa varmaan puolenkymmentä kertaa. Jotenkin alkaa tuntua, että pikkuhiljaa vaihdetaan hotellia, Mäkäräinen letkauttaa ja ihmettelee:
– Joka kerta kun asutaan eri hotellissa – ei mitään ongelmaa. Sitten kun ollaan tässä, niin sitten aina näin.
Mahataudin jälkeen kisakuntoon pääseminen ei ollut mikään helpoin rasti.

