Kai Hyttinen: Kilpisjärvellä ei pääse itseään pakoon
Kai "Kuju" Hyttinen muutti viitisen vuotta sitten Kilpisjärvelle, Suomineidon peukalon paikkeille. Laulajana ja näyttelijänä tunnettu, viimeistään suositussa Salatut elämät -sarjassa kaikille ikäluokille tutuksi tullut, mies elättää itsensä nykyisin eräoppaana, jonka tärkein tehtävä on "osata tulla tunturista pois säässä kuin säässä".
Kai Hyttinen on juuri palannut viiden päivän mittaiselta vaellukselta kotiinsa Kilpisjärven kylään. Vaikka Hyttinen työskentelee eräoppaana, nyt ei mukana ollut maksavia asiakkaita, vaan kyseessä oli silkka vapaa-ajan reissu.
− Helppoon elämään tottuneelle ihmisruumille tekee hyvää kävellä 20 kilon lastin kanssa tunturissa. Lisäksi vaellukseen kuuluu koko ajan esteettinen kokemus, harmonia, hän kiteyttää syyt lähteä tunturiin kerta toisensa jälkeen.
Lapin luonnossa viehättää karu avaruus
Hyttinen toteaa, ettei pidä metsämaisemista. Yksi syy Kilpisjärvelle muuttoon olikin paikan puuttomuus.
− Avotunturin avoimuus viehättää minua. Ja pohjoisen taivas aivan erityisesti, Hyttinen kertoo.
Hän joutui lopettamaan valokuvausharrastuksensa muutettuaan käsivarteen. Siellä on kuulemma niin paljon silmää hiveleviä, kuvattavia maisemia, ettei mies olisi muuta ehtinyt tehdäkään, kun heilua kamera kädessä. Niinpä hän päätti, että ottaa kameran mukaan vain vaelluksille, mutta kotioloissa siihen ei kosketa.
"En kärsi yksinäisyydestä"
Vaikka Kilpisjärven kylässä on vain noin sata asukasta, Hyttinen ei myönnä tuntevansa oloaan koskaan yksinäiseksi. Hän toteaa, että yksinäisyyteen taipuvainen ihminen tuskin viihtyisi paikassa. Sieltä kun puuttuvat elokuvateatterit ynnä muut kaupunkilaiselle itsestään selvät viihdykkeet. Ravintolaankaan ei välttämättä pääse turistisesongin ulkopuolella.
− Kilpisjärvellä ei ole paikkoja, mihin paeta itseään. Täällä asumisen edellytyksenä on siis, että tulee toimeen itsensä kanssa.
Sen Hyttinen jo hallitsee, mutta kertoo oppivansa koko ajan lisää itsestään ja elämästä. Viimeisimmän pohdinnan tulos kannattaa pitää mielessä niidenkin, jotka eivät suunnittele muuttoa Kilpisjärvelle.
− Ihminen on ikänsä keskeneräinen, ja keskeneräistä ei pidä arvostella, Hyttinen sanoo.
Lue lisää Kai Hytisestä ja Salatut elämät -sarjan Antti Jääskeläisen roolistaSalattujen elämien nettisivuilta.
Uusimmat
-
07:34
Veikkausliigan uusi komeetta oli "liian hidas ammattilaiseksi" – uran ensimmäinen pääsarjapesti käynnistyi järkytyksellä Suomessa: "Mielessäni kävi paluulento kotiin"
-
07:21
Moni suomalainen sairastaa tätä salakavalaa tautia tietämättään – diagnosoiduistakin tapauksista merkittävä osa huonossa hoitotasapainossa
-
07:00
Esapekka Lapin raaka kritiikki herättää ihmetystä: "Pakko pitää maltti sen kanssa"
-
06:45
Suositun Hautalehto-dekkarisarjan luoja Christian Rönnbacka on myös rommitislaamon osakas: "Se on pärjännyt aika hyvin"
-
06:45
Ylivieskan koulupuukottaja löi veitsen entisen kaverinsa selkään ja hymyili – väitti päähänpistoksi, vaikka googlasi tappoja ja murhia juuri ennen tekoa
-
06:33
Tämä on onnenpäiväsi, jos olet aina halunnut nähdä automaatuskan – "Piti ottaa kamera esiin, jotta ihmiset uskoisivat"
-
06:30
NHL-luotsi sekosi täysin Aleksander Barkovin ja kumppaneiden edessä – siitä alkoi finaaleihin asti kantanut tarina
-
06:20
Suomessa on jopa tuhansia taloyhtiöitä, joiden kannattaisi varautua alasajoon – "Joissain tilanteissa on niin, että asunnon arvo on nolla"
-
06:01
Kenestä Jukka Jalosen seuraaja Leijoniin? Karri Kivi nostaa esiin yllättävän ehdokkaan – "Kovissa liemissä keitetty"
-
06:01
Puolustusvoimien entinen komentaja: Ukrainalla on edessään vakava näytön paikka
-
05:40
Poliisi tutkii röyhkeää rikossarjaa Espoossa – Senjan ala-asteikäinen poika ryöstettiin bussissa keskellä päivää: "Miten joku kehtaa toimia tuolla tavoin?"
-
ti 30.5.
Wagner-pomo Prigozhin raivoaa Venäjän puolustusministeriölle Moskovan väitetyistä drone-iskuista – MTV seurasi sotaa
-
ti 30.5.
Ihminen löytyi kuolleena järvestä Nurmeksessa
-
ti 30.5.
Nämä kesätyöntekijät työskentelevät ruokapalkalla – Salmensuun tilan lehmät toimivat maisema-apulaisina
-
ti 30.5.
Putin: Ukraina yrittää pelotella venäläisiä lennokki-iskuilla – "Presidentin työpäivä alkoi aikaisin"
-
ti 30.5.
Venäjä sulkee Suomen toimipisteet Murmanskissa ja Petroskoissa – suurlähettiläs kutsuttiin puhutteluun
-
ti 30.5.
Amazon-verkkokaupan perustaja Jeff Bezos ja Lauren Sánchez juhlivat kihlaustaan huippukalliilla viinillä
-
ti 30.5.
Jan Vapaavuori ottaa kantaa venäläisten olympiajatkoon: "Ehdot niin tiukat ettei Venäjä halua itsekään osallistua"
-
ti 30.5.
Z-symbolit vilahtelevat Kosovossa: Venäjä seuraa tyytyväisenä tapahtumia, jotka voivat näyttäytyä EU:n epäonnistumisena
-
ti 30.5.
Humalaisen isän pahoinpitelemät 7- ja 9-vuotiaat pakenivat rappuun ja soittivat hätänumeroon – isän mukaan koko juttu oli huuhaata ja poliisit rasisteja
-
Lataa lisää