Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kahdesti avauspätkällä pusikkoon vetänyt Teemu Suninen paremmista asetelmista Viron MM-ralliin: "En ole huolissani"

2:17Fordin Teemu Suninen oli yksi lukuisista perjantain keskeyttäjistä – suomalaiskuski kertoo ulosajon syynTeemu Suninen kertoi MTV Urheilulle ulosajonsa syyn Sardiniassa.
Julkaistu 13.07.2021 14:44

Aki Hietavala

Teemu Sunisen kulunut kausi rallin MM-sarjassa on ollut varsin kaksijakoinen. Kahdessa ajamassaan WRC2-luokan kisassa plakkariin on tullut saman verran toisia sijoja. Sen sijaan WRC-autolla ei ole kulkenut, ei sitten ollenkaan. 

Sekä kauden avanneessa Monte Carlon rallissa että Sardiniassa kesäkuun alussa Suninen pamautti ulos tieltä jo avauspätkällä. Pääkuvan videolla Suninen kertoo MTV Urheilun haastattelussa ulosajostaan.

Helmikuun vauhdikkaassa Rovaniemen osakilpailussa Ford Fiesta WRC:n suorituskyky ei riittänyt ja tuloksena vaisu kahdeksas tila.

LUE MYÖS: Suomalainen rallitähti yhdistetty Toyotan WRC-talliin – "Se kuulostaisi erittäin hyvältä"

Tällä viikolla kaasutellaan MM-pisteistä Viron erittäin nopeilla sorateillä. Sunisen onneksi autoon on saatu kevään aikana uusi moottoripäivitys ja tällä kertaa jokelalainen on päässyt testaamaan kalustoa ennen tositoimia.

– Tienpinta on vähän hiekkaisempi kuin Suomessa. Toivon, että saan lähtöpaikastani sen suhteen hyötyä ja sitä kautta paremman tuloksen kuin viime vuonna (kuudes). Olimme silloin vähän vauhdin kanssa hakoteillä, mutta toivottavasti testipäivästä on ollut hyötyä, Suninen sanoo.

– Koska pääsin testaamaan, en ole huolissani, että pääsen takaisin vauhtiin WRC-autolla. Minulla on hyvä fiilis ja ymmärrys aerodynamiikasta.

M-Sport Fordin Tallipomo Richard Millenerin mukaan moottoripäivitys ei ole ainoa uusi asia Fiestassa. Sen suhteen Sunisella voisi olla paremmat mahdollisuudet taistella Toyota- ja Hyundai-kuskien kyydissä.

– Teemu ja Gus (Greensmith) pääsevät ralliviikkoon hyvän kolmen päivän testirupeaman myötä. Siellä me teimme viimeiset silaukset uusiin iskunvaimennuksen kehitysasioihin sekä parantelimme myös koria, Millener summaa.

– Myös heidän lähtöpaikkansa ovat suosiollisia. Toivottavasti he ottavat siitä hyödyn irti. Olisi mukavaa nähdä myös muutama pohja-aika ja jos pysymme ainakin lähellä palkintosijoja, olemme saavuttaneet tavoitteemme.

Lisää aiheesta:

Teemu Suninen häkeltyi testierikoiskokeella – "Tuli pieni sokki"Teemu Suniselta vaaditaan onnistumista – "Tuloksemme eivät vastaa auton suorituskykyä"Teemu Suninen sai käskyn WRC-tallin pomolta: "Kai tästä joutuu sitten ylitöihin"Teemu Suninen saanut paljon lokaa niskaansa – mutta onko se ollut aiheellista?Teemu Suninen ei ota paineita paikkaansa havittelevan ranskalaislupauksen vahvoista otteista – "En ole hirveästi kerennyt katsomaan"Teemu Sunisen iso toive odottaa vielä toteutumistaan – tallipomo lupasi tilanteeseen muutoksen
RalliTeemu SuninenUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • Eilen19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • Eilen12:41
    MM-ralli

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    MM-ralli

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    MM-ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta