Jääkiekon SM-liigassa väännettiin pisteistä kuudella paikkakunnalla perjantain kunniaksi. Lahden Pelicansin tuska syvenee, TPS jatkaa ilman tappioita. JYPin Jerry Turkulainen on takonut älyttömät pisteet kolmeen otteluun ja hurjasteli tänäänkin.
Turkulainen on takonut kolmeen edelliseen peliin massiiviset 3+7=10 tehopistettä. Perjantaina hän ahmi lukemat 1+2, kun JYP voitti KalPan voittolaukauksien jälkeen Kuopiossa 4–3. Turkulainen on pistepörssin kärjessä 11 pisteellä. JYPin Juuso Puustinen teki voittolaukauskisassa melkoisen tempun: hän onnistui maalinteossa neljä kertaa.
1:11Tämä maali oli Jerry Turkulaiselle kymmenes piste kolmeen otteluun!
Ilves voitti HIFK:n kuumassa perjantaiväännössä Tampereella. Oula Palve onnistui kahdesti voittolaukauksilla ja varmisti 3–2-voiton. HIFK:n Aron Kiviharju iski ottelussa uransa ensimmäisen Liiga-maalin. HIFK:n saama vieraspiste on vasta historian ensimmäinen, jonka joukkue raapii Nokia Arenalta.
1:03

