JYP on ollut aikaisempina vuosina ylitsepääsemätön este HIFKille. Helsinkiläiset voivat murtaa taian Jyväskylässä maanantaina tai mahdollisessa seitsemännessä pelissä Helsingissä tiistaina.
Kaksikko on kohdannut pudotuspeleissä kolmesti aiemmin: 1989, 1992 ja 1993. Nyt HIFK eteni välieräsarjassa 3-2-johtoon ja voiton päähän Liigan loppuottelusta, kun se jatkoi kotivoittojen kaavaa kaatamalla JYPin 5-3.
- Tietenkin haluamme olla historiallinen joukkue sen suhteen. Uskon, että pystymme voittamaan myös Jyväskylässä, HIFKin kapteeni Arttu Luttinen linjasi.
Perjantain mittelö noudatti aikaisempien pelien kaavaa siinä, että jälleen nähtiin maalimässäilyä. Siitä vastasi alkuun HIFK, joka reilussa vartissa karkasi kolmella erikoistilannemaalilla 3-0-johtoon. Kun isäntien Mika Partanen vielä onnistui keskisektorin rannevedossaan toisen erän kärkeen, olivat lukemat 4-0 ja peli käytännössä taputeltu.
- Kyllähän valmentaja tykkää, kun voitetaan. Taas viisi maalia, se on huikeaa pudotuspeleissä. Kovaa valuuttaa, Luttinen väisti epäilyt valmentajiensa tyytymättömyydestä isoihin maalimääriin.
JYPin leiristä kuultiin jäähallin käytävillä äänekäs tyytymättömyys raitapaitoihin. Jyväskyläläisten päävalmentaja Marko Virtanen puhisi niin, että hänen tunteenpurkauksensa kuului etäälle HIFK:n pelaajia haastateltaviksi odottaneille toimittajille.
- Aina joku tulee ja vetää tämän homman käteen. Aina joku kusee tämän homman, Virtanen suomi.
