Disney on palkannut Game of Thrones -sarjan luojat käsikirjoittamaan ja tuottamaan uuden Star Wars -elokuvasarjan.
Disney tiedotti tiistaina laajentavansa Star Wars-universumiaan palkkaamalla supersuositun Game of Thrones -sarjan luojat käsikirjoittamaan uuden elokuvasarjan.
The Walt Disney Co kertoi tiedotteessaan, että David Benioff sekä D.B. Weiss tulevat käsikirjoittamaan ja tuottamaan uudet elokuvat.
Uudet elokuvat eivät tule liittymään Skywalkerin saagaan tai vastikään julkaistuun Rian Johnsonin ohjaamaan trilogiaan. Julkaisupäivämääriä tai juonellisia yksityiskohtia ei ole toistaiseksi tiedossa.
LUE MYÖS: Solo: A Star Wars Story -elokuvasta ensimmäinen traileri – mukana suomalaisnäyttelijä
Lucasfilmsin puheenjohtaja Kathleen Kennedy kommentoi tiedotteessa, että Benioff ja Weiss ovat todellisia monitahoisten hahmojen mestareita.
– He hallitsevat tarinoiden syvyyden ja mytologian rikkauden, jotka tulevat rikkomaan rajoja sekä rohkeasti kehittämään Star Warsia tavoilla, jotka ovat mielestäni äärimmäisen jännittäviä.

